BLOG

Automat czy manual – co jest lepsze?
www.DrogowaPomoc.com.pl


Automat czy manual - co jest lepsze?

Data: 13 Marzec 2021r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

Stoisz przed zakupem samochodu? Poza wybraniem konkretnej marki, modelu, określeniem swojego budżetu i dokonaniem wszystkich niezbędnych formalności istotna jest jeszcze jedna kwestia, jaką jest skrzynia biegów. Na jaką się zdecydować – automatyczną czy może lepiej manualną? Porównamy dziś do siebie te dwa rozwiązania i podpowiemy ci, które jest lepsze, tańsze, korzystniejsze i mniej awaryjne.Automat – plusy i minusy


Zastanawiasz się nad automatyczną skrzynią biegów? Nic w tym dziwnego. Wielu kierowców bardzo chwali sobie to rozwiązanie. Jakie są jednak plusy i minusy tego wyboru?Zalety automatycznej skrzyni biegów:


 • Wygoda – przede wszystkim głównym argumentem „za” automatyczną skrzynię biegów jest wygoda. Jest to rozwiązanie idealne dla osób, które mają problemy ze skupieniem swojej uwagi i zmiany biegów, pilnowanie obrotów, ruszanie ze sprzęgła czy z ręcznego itp. to za duże wyzwanie. Jazda w korku to nie problem. Możesz się wygodnie rozsiąść. Nie musisz co chwilę zrzucać na luz, później wrzucać pierwszego biegu, czasem drugiego, a za chwilę znów od nowa. Puszczasz hamulec i jedziesz.
 • Dla młodych/nowych kierowców – choć przesiadka z “Yariski” na automat to nie lada wyzwanie, łatwo da się do tego przyzwyczaić. Automatyczna skrzynia biegów może zadziałać bardzo dobrze na osoby, które dopiero co zdały prawo jazdy czy wracają do kierowania pojazdem po latach. Samochód nie zgaśnie, nie trzeba popuszczać sprzęgła, a jeśli stoisz na górce to po prostu puszczasz hamulec. Nie stoczysz się.
 • Mniejsze zużycie paliwa – ten argument, a raczej ta zaleta nie sprawdzi się u wszystkich. Zazwyczaj automatyczna skrzynia biegów “zjada” nam więcej paliwa, ale to w momencie, w którym porównujemy do siebie dobrego kierowcę skrzyni manualnej i dobrego kierowcę skrzyni automatycznej. Jeśli mowa o młodym kierowcy, który przeciąga biegi i swoją starą Toyotę Corollę, kupioną za przysłowiowe 1000 złotych, niczym kierowca rajdowy czy zwyczajnie zapomina o zmianie tych biegów, automat rozwiąże ten problem.

Wady automatycznej skrzyni biegów:


 • Samochody z automatyczną skrzynią biegów są droższe – weźmy na przykład samochód marki Hyundai, a dokładnie Hyundai Tuscon z 2020 roku. Wersja z automatyczną skrzynią biegów kosztuje około 130 000 złotych. Wersja z manualną skrzynią biegów kosztuje już od 100 000 do 110 000 złotych. W przypadku nowych samochodów prosto z salonu różnica cenowa będzie jeszcze większa. Jak to mówią “za wygodę się płaci”.
 • Przy starych samochodach większe zużycie paliwa – faktycznie, jak wspominaliśmy wyżej wiele zależy od kierowcy danego pojazdu, jednak stare samochody z automatyczną skrzynią biegów zazwyczaj spalają więcej paliwa, niż te same roczniki, ale z manualną skrzynią biegów.
 • Trudniejsza i droższa naprawa – największym problemem w automatycznej skrzyni biegów są koszta. Mowa tutaj nie tylko o kosztach “na start”, czyli o większej cenie pojazdu, ale i o naprawach. Małe usterki są często kompletnie nieopłacalne do wymiany i zazwyczaj kończy się to wymiana całej skrzyni, co oczywiście wcale nie jest tanie.
 • Przyzwyczajenie – największym wrogiem automatycznej skrzyni biegów jest przyzwyczajenie. Im dłużej jeździsz manualem, tym gorzej będziesz sobie radzić z automatyczną skrzynią biegów, oczywiście tylko na początku. Później, gdy będziesz chciał przesiąść się z powrotem na manualną skrzynię biegów, o ile będziesz chciał, wystąpi ten sam problem. Da się to jednak rozwiązać. Jeśli w twojej rodzinie znajdują się samochody z manualną skrzynią biegów, wystarczy, że raz na jakiś czas będziesz nimi jeździł, aby nie wyjść z wprawy.


Manual – plusy i minusy


Wiesz już jakie są wady i zalety automatycznej skrzyni biegów, ale co z manualną. Samochody z manualną skrzynią biegów to coś na porządku dziennym w naszym kraju. Przepływając jednak ocean i docierając do Stanów Zjednoczonych, okazuje się, że duża ilość Amerykanów w życiu nie widziała manualnej skrzyni biegów na oczy.Zalety manualnej skrzyni biegów:


 • Niska cena – jak już wyżej pokazywaliśmy na przykładzie samochodu marki Hyundai, samochody z manualną skrzynią biegów są tańsze do kupienia. Na rynku znajdziesz zdecydowanie więcej samochodów z manualną skrzynią biegów, niż z automatyczną. Dodatkowo kupienie starego “gruza” z automatyczną skrzynią biegów jest bardziej ryzykowne, niż kupienie tego samego “gruza”, ale z manualną skrzynią biegów.
 • Niskie zużycie paliwa – tutaj jak już wspominaliśmy, kwestia jest bardzo dyskusyjna. To, ile finalnie wydasz na paliwo nie zależy tylko od rodzaju skrzyni biegów czy cen na stacjach benzynowych, ale i od twojej dynamiki jazdy i umiejętności. Wielu kierowców manualnych skrzyni biegów podkreśla, że dynamika silnika to istotny element jazdy, możesz bieg wrzucić wcześniej lub później. Zawsze możesz zredukować. Masz większą kontrolę nad biegami.
 • Trwałość – automatyczna skrzynia biegów jest droga w naprawie i często popsucie się jednego elementu wiąże się z ogromnymi kosztami i wymianą całej skrzyni. W przypadku manuala ten problem nie występuje! Awaryjność jest zdecydowanie niższa, podobnie jak i koszty naprawy.

Wady manualnej skrzyni biegów:


 • Niższy komfrot – automat to zdecydowanie większy komfort niż manual. Dlaczego? Musisz pamiętać o zmianie biegów. Pamiętać o tym, że diesel to nie benzyna i należy to rozdzielić. Ruszanie pod górkę potrafi być ogromnym wyzwaniem. Najpierw sprzęgło, potem hamulec. Jednocześnie skręcasz kierownicą, wrzucasz kierunkowskaz i zmieniasz biegi. Dla młodych czy nowych kierowców to często spore wyzwanie.
 • Młody kierowca może uszkodzić skrzynię – mowa tutaj o nieumiejętnej jeździe. Zrzucanie biegu, niedociskanie sprzęgła, duszenie silnika, częste szarpnięcia, utrata mocy przy zmianie biegów itp. Mimo że na kursie uczyłeś się tych wszystkich rzeczy to 30 godzin jazdy nie robi z ciebie zawodowego kierowcy.
 • Mniejsze skupienie – w automacie masz ten plus, że zmiana biegów ci kompletnie odpada i pozwala ci to na zachowanie większej uwagi co do tego co dzieje się na drodze. Przy manualu musisz mieć przysłowiowe „oczy dookoła głowy”.

 


Co jest lepsze – manual czy automat? Podsumowanie


Nie da się jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie będzie lepsze i korzystniejsze. Składa się na to wiele czynników. Możemy ci jednak doradzić jedno – jeśli boisz się zdawania prawo jazdy na manualnej skrzyni biegów i zastanawiasz się nad zdawaniem prawo jazdy na automatyczną skrzynię biegów, odpuść. Automat to na pewno większy komfort i wygoda, ale i większe koszta. Za luksus trzeba zapłacić, a na dodatek nie raz i tak wsiądziesz w swoim życiu za manual. Nie ma co się ograniczać.


AKTUALNOŚCI Z NASZEGO BLOGA

Mandat za
brak OC

Data: 2 Listopad 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

Ostatnia
mila

Data: 13 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

CZY TO KONIEC MAŁEGO TRANSPORTU MIĘDZYNARODOWEGO?

Data: 8 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł