BLOG

Co zrobić gdy widzisz pijanego kierowcę?
www.DrogowaPomoc.com.pl


Co zrobić gdy widzisz kierowcę pod wpływem alkoholu? Niebezpieczeństwa płynące z prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.

Data: 10 Maj 2021r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

W Polsce tolerancja dla kierowców lubiących jeździć na podwójnym gazie jest znikoma. Legalnie prowadzić pojazd mechaniczny można, jeśli ma się mniej niż 0,2 promila alkoholu we krwi, to równowartość 0,1 miligrama alkoholu na dm3 wydychanego powietrza. Jeśli przekraczamy tę granicę to zaczynają się kłopoty, o których opowiemy poniżej.



Jazda po spożyciu a prawo polskie.


W polskim prawie rozróżniamy dwa rodzaje stanów, w jakich może znaleźć się kierowca będący pod wpływem alkoholu, ze względu na jego ilość w organizmie:

 • Stan po użyciu alkoholu – mówimy o nim, kiedy stężenie alkoholu we krwi badanego wynosi pomiędzy 0,2 a 0,5 promila, lub też, kiedy jego obecność w wydychanym powietrzy wacha się pomiędzy 0,1 mg a 0,25 mg na wydychany dm3 powietrza. Polskie prawo traktuje prowadzenie pojazdu w takim stanie jako wykroczenie. Według art. 87 ustawy kodeks wykroczeń z dnia 20 maja 1971 r. za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu grożą następujące sankcje:
  • Kara aresztu – maksymalnie 30 dni.
  • Kara grzywny – nie mniejsza niż 50 złotych.
  • Środek karny w postaci orzeczenie o zakazie prowadzenia pojazdów.
 • Stan nietrzeźwości – jest to stan, w którym znajdziemy się, jeśli stężenie alkoholu w naszej krwi, przekroczy wartość 0,5 promila, jeśli jego obecność w wydychanym przez nas powietrzu wyniesie więcej niż 0,25 mg na dm3 powietrza. Tym razem polskie prawo nie traktuje takiego czynu jako wykroczenie, a jako przestępstwo. Co za tym idzie, sankcji związanych z prowadzeniem pojazdu w stanie nietrzeźwości możemy szukać w art. 178a ustawy kodeks karny z dnia 6 czerwca 1997 r., w tym przypadku sprawca obligatoryjnie podlega grzywnie, a także jednemu z poniższych:
  • Kara pozbawienia wolności – do 2 lat.
  • Kara ograniczenia wolności.

Należy również wspomnieć, że w obydwóch przypadkach uprawnienia do kierowania pojazdami zostaną zabrane kierowcy, który był pod wpływem alkoholu. Prowadzenie pojazdów pod wpływem innych środków psychoaktywnych traktowane jest przez polskie prawo jak prowadzenie w stanie nietrzeźwości.



Dlaczego nie wolno nam prowadzić pod wpływem alkoholu?


To, że dozwolone przez prawo jest prowadzenie pojazdu pod lekkim wpływem alkoholu, wcale nie oznacza, że spożycie nawet niewielkiej dawki trunku powinno się łączyć ze wsiadaniem za kółko. Aby lepiej zrozumieć to zagadnienie, należy sobie najpierw uświadomić, czym jest alkohol i jak na nas wpływa.



Czym jest alkohol? Tu np. H3/H4


Alkohol to jedna z najpopularniejszych używek na świecie, ale to nie powinno nikogo zwieść. Jest uzależniającą substancją psychoaktywną, co oznacza, że nie różni się w genezie swego działania od amfetaminy, kokainy czy mefedronu. Silnie oddziałuje na organizm człowieka. Oto niektóre ze skutków mogących wystąpić po spożyciu alkoholu:

 • Spowolnienie działania układu nerwowego.
 • Brak zdolność prawidłowej percepcji bodźców, wewnętrznych oraz zewnętrznych.
 • Zaburzenia koncentracji.
 • Zmniejszona zdolność postrzegania dostrzegania kształtów.
 • Zwiększa chęć i zdolność do podejmowania ryzyka.
 • Brak zdolność prawidłowego ocenienia odległości
 • Zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej.
 • Opóźniona reakcja na bodźce.
 • Obniżona zdolność postrzegania dynamicznych zmian światła.


To oczywiście nie wszystkie z negatywnych skutków używania alkoholu, jednak te wymienione szczególnie negatywnie wpływają na prowadzenie pojazdu po użyciu.



Jak ma się spożycie alkoholu do wypadków powodowanych przez kierowców?


Zgodnie z danymi zaczerpniętymi z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, ryzyko spowodowania wypadku rośnie lawinowo wraz z dawką alkoholu, jaką przyjmiemy. Dla przykładu:

 • Kierowcy, którzy w wydychanym powietrzu posiadali więcej niż 0,25 mg alkoholu na dm3 wydychanego powietrza, spowodują dwukrotnie więcej wypadków niż trzeźwi.
 • Jeśli w naszej krwi będzie więcej niż 0,8 promila to szansa na to, że spowodujemy wypadek, wzrasta czterokrotnie.
 • Kierujący pojazdami, których krew zawiera więcej niż 1 promil alkoholu, statystycznie spowodują wypadek 7 razy częściej.


A co z prowadzeniem pojazdu pod wpływem innych środków psychoaktywnych?



Środki psychoaktywne, jakie spożywamy, wpływają na naszą percepcję i układ nerwowy w różny sposób, dlatego też przy niektórych jednego rodzaju narkotykach następują inne zagrożenia niż przy innych. Oto rodzaje środków, jakie możemy spożyć oraz zagrożenia płynące z prowadzenia pojazdów pod ich wpływem:

 • Środki psychoaktywne o działaniu uspokajającym, znieczulającym – będą to wszystkiego rodzaju opiaty takie jak heroina, morfina, kodeina i ich pochodne. Największym zagrożeniem powodowanym przez te używki jest rozkojarzenie i osłabiona reakcja na bodźce. Szansa na zaśnięcie za kółkiem jest naprawdę duża.
 • Narkotyki o działaniu pobudzającym – są to tak zwane stymulanty, do najpopularniejszych możemy zaliczyć kokainę, metaamfetaminę, ecstasy czy też popularną wśród nieodpowiedzialnych kierowców krajową amfetaminę. Ta ostatnia jest jednym z najpopularniejszych środków, który mylnie ma powodować zwiększenie koncentracji i skupienia na drodze. Skutków ubocznych podczas stosowania tego typu środków prowadząc pojazd, może być wiele: Brawurowa jazda, brak „hamulców”, większa skłonność do wykonywania niebezpiecznych i nieodpowiedzialnych manewrów na drodze. Warto zaznaczyć, że przy dłuższym stosowaniu lub wysokich dawkach, środki te mogą wywołać halucynacje, ataki paniki, odczucie, że jesteśmy ścigani.
 • Środki psychoaktywne o działaniu halucynogennym – najpopularniejszymi z nich są grzyby halucynogenne i LSD. Marihuana oraz ecstazy wykazują taką specyfikę działania przy dużym dawkowaniu. Jazda po tego typu środkach to jedna z głupszych rzeczy, jaką możemy zrobić, jeśli chodzi o prowadzenie pojazdu. Po zażyciu mogą wystąpić skutki takie jak omamy i halucynacje audiowizualne. Najprościej rzecz ujmując, będziemy w stanie widzieć pojazdy, przedmioty czy osoby, które w realnym świecie nie występują lub też przestaniemy dostrzegać te, które znajdują się obok nas.


Jak zachować się kiedy widzimy kierowcę pod wpływem?


Nie ma znaczenia czy kierowca będzie przez nas podejrzewany o bycie pod wpływem alkoholu czy narkotyków, naszym społecznym obowiązkiem zawsze jest odpowiednia reakcja! Oto algorytm działania podczas takiej sytuacji:

 • Powiadom policje! – powiadomienie funkcjonariuszy policji jest pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, w rozmowie określ dokładnie swoje położenie oraz kolor markę i model pojazdu, który porusza się podejrzanie.
 • Podążaj za pojazdem, pozostając w łączności z oficerem dyżurnym policji – dzięki temu patrol, który zostanie wysłany, będzie mógł obrać optymalną trasę, mając na uwadze poruszającego się nietrzeźwego kierowcę,
 • Jeśli pojazd zatrzyma się na światłach, spróbuj wyciągnąć kluczyki lub nietrzeźwego kierowcę z pojazdu – to opcja zdecydowanie dla najodważniejszych z nas jednakże najbardziej skuteczna. Stanowczo odradzamy jednak taranowanie pojazdu lub zajeżdżanie mu drogi, ponieważ takie zachowanie stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia.

 


AKTUALNOŚCI Z NASZEGO BLOGA

Mandat za
brak OC

Data: 2 Listopad 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

Ostatnia
mila

Data: 13 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

CZY TO KONIEC MAŁEGO TRANSPORTU MIĘDZYNARODOWEGO?

Data: 8 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł