BLOG

Czas najwyższy na wezwanie lawety! Kiedy musisz to zrobić?
www.DrogowaPomoc.com.pl


Najwyższy czas na wezwanie lawety! Kiedy powinieneś to zrobić?

Data: 20 Luty 2021r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

Dla wielu osób wezwanie lawety to koniec świata. W momencie, w którym auto staje nam na trasie lub mamy wypadek czy kolizję, możemy dosłownie usłyszeć, jak pieniądze wyskakują z naszego portfela i uciekają wprost do portfela innej osoby. Niestety na tę sytuację nie ma idealnej rady. Możesz być idealnym kierowcom, a wciąż ktoś inny, może uszkodzić twój pojazd.


Wiele osób, zamiast zadzwonić po pomoc drogową woli samodzielnie holować pojazd. Jest to na pewno znacznie tańsze. Wymaga jednak nie tylko drugiej osoby, która posiada sprawny pojazd, który może pociągnąć zepsuty samochód, ale także i znajomości prawa oraz wiedzieć, jak do tego się zabrać. Kiedy możesz holować pojazd, a kiedy musisz wezwać lawetę? Odpowiadamy!Schemat postępowania przy wypadku samochodowym lub kolizji. Wypadek a kolizja – jaka jest różnica?


Wypadek samochodowy czy kolizja to zawsze powód do stresu i nerwów. Nie ma znaczenia czyja jest wina, choć na pewno osoba powodująca wypadek czy kolizję czuje się znacznie gorzej. Nie ma także znaczenia czy to pierwsze takie twoje zdarzenie na drodze czy dziesiąte. Masz prawo odczuwać stres i zdenerwowanie. Wiele osób nie wie, co robić w przypadku kolizji. Nikt tak naprawdę się nad tym nie zastanawia, aż do momentu w którym znajduje się w takiej sytuacji.


Zacznijmy od najważniejszego, czyli kiedy mówimy o wypadku a kiedy o kolizji? Z pewnością pamiętasz to z egzaminu na prawo jazdy, a jeśli nie, śpieszymy w wytłumaczeniem. Wypadek ma miejsce wtedy, gdy ktoś został poszkodowany, ma obrażenia ciała. Możesz to być ty, twoi współpasażerowie, kierowca drugiego pojazdu, jego współpasażerowie czy nawet przechodzień. Zgodnie z polskimi regulacjami prawnymi, do wypadku dochodzi gdy obrażenia jednego z poszkodowanych utrzymują się ponad tydzień. O kolizji mowa wtedy, gdy ucierpiały tylko samochody czy inne pojazdy, ale żaden z uczestników nie jest ranny i nie wymaga wezwania pogotowia.Kiedy należy wezwać policję na miejsce zdarzenia?


W przypadku kolizji wezwanie policji nie jest obowiązkowe. Uczestnicy zdarzenia mogą się ze sobą dogadać. Tutaj prawo ma jednak mały wyjątek. Wezwanie policji jest OBOWIĄZKOWE jeśli jeden z kierowców jest nietrzeźwy, uciekł z miejsca kolizji lub nie posiada ważnego ubezpieczenia OC.Co zrobić w przypadku kolizji lub wypadku?


Stało się – doszło do kolizji lub wypadku. Wiesz już, czy dzwonić na policję czy nie. Niezależnie jednak od tego, pamiętaj, aby wyłączyć silnik samochodu. Wyciągnij kluczyki. Zapytaj współpasażerów, czy aby na pewno wszystko jest w porządku i czy nie są poszkodowani. Na tym etapie najlepiej zrobić zdjęcia samochodu. Nie tylko szkód jakie miały miejsce, ale i całego zdarzenia. W przypadku, gdy drugi kierowca nie będzie współpracował, a ty wezwiesz policję, warto, aby te zdjęcia były wyraźne. To pomoże policji określić, kto jest „winny” zdarzenia.


W przypadku kolizji, po sfotografowaniu samochodów możesz je przestawić na bok. Zgodnie art. 44 ust. 1 pkt. 3  Prawa o ruchu drogowym macie obowiązek niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego. W przypadku wypadku absolutnie nie ruszaj samochodów. Włącz światła awaryjne i ustaw trójkąt za pojazdem.Kiedy samochód nie nadaje się do dalszej jazdy?


Po kolizji często zastanawiamy się – czy możemy jechać dalej czy może konieczne będzie wezwanie pomocy drogowej? To określają przepisy, a właściwie Kodeks DrogowyUstawa Prawo o ruchu drogowym z 20 czerwca 1997 roku, Kodeks Drogowy – Dział III Pojazdy


“Rozdział 1

Warunki techniczne pojazdów


 Art. 66.

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:


  • nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
  • nie zakłócało spokoju publicznego przez powodowanie hałasu przekraczającego poziom określony w przepisach szczegółowych;
  • nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych;
  • nie powodowało niszczenia drogi;
  • zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;
  • nie powodowało zakłóceń radioelektrycznych w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.”Kiedy wezwać lawetę?


Co dalej? Samochód jest niesprawny, nie możesz jechać. Jak sam widzisz, Kodeks Drogowy wyraźnie określa, jakie warunki musi spełniać pojazd, aby mógł uczestniczyć w ruchu drogowym. Wniosek jest więc prosty – pojazd musi być sprawny. Nie chodzi tutaj tylko o przegląd, który oczywiście jest obowiązkowy. Mowa także o urządzeniach do kierowania, hamowania, sygnalizacji oraz oświetlenia. W przypadku, gdy powyższe warunki nie są spełnione policja ma prawo nie tylko zabrać kierowcy dowód rejestracyjny oraz nałożyć mandat, ale także i odholować samochód na lawecie. Oczywiście na koszt kierującego.


Zawsze bezpieczniej jest zadzwonić po lawetę, niżeli holować pojazd lub próbować kontynuować dalszą jazdę. Niestety mało kto jest mechanikiem i jest w stanie ocenić w ciągu kilku minut czy auto dotrze z punktu A do punktu B. Może okazać się, że choć wizualnie wszystko jest w porządku, pod maską czy w zawieszeniu podziało się coś złego. Nawet jeśli tego nie widać.
Kiedy nie wolno holować pojazdu?


Jeśli decydujesz się na holowanie musisz nie tylko wiedzieć jak to zrobić, ale także i jakie przepisy obowiązują. Pojazd z niesprawnymi hamulcami czy niesprawnym układem kierowniczym musi zostać odholowany przez pomoc drogową. W przypadku w którym pojazd uległ usterce na autostradzie, również konieczne będzie zadzwonienie po profesjonalistów.


AKTUALNOŚCI Z NASZEGO BLOGA

Mandat za
brak OC

Data: 2 Listopad 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

Ostatnia
mila

Data: 13 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

CZY TO KONIEC MAŁEGO TRANSPORTU MIĘDZYNARODOWEGO?

Data: 8 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł