BLOG

Holowanie auta do Polski
www.DrogowaPomoc.com.pl


Holowanie samochodów do Polski

Data: 14 Grudzień 2020r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

Holowanie auta do Polski jak zorganizować?


Wyjeżdżając poza granicę kraju, powinniśmy się przygotować na różne, niezaplanowane sytuacje na drodze, takie jak usterki, kolizje czy wypadki. Czasami może być niezbędne wezwanie pomocy drogowej w celu holowania lub lawetowania auta do Polski. O czym powinniśmy wiedzieć, kiedy przydarzy nam się taka sytuacja za granicą? Jak się zachować? Co zrobić w pierwszej kolejności, a czego się najbardziej wystrzegać? O tym wszystkim w naszym dzisiejszym poradniku. Zapraszamy do lektury!Awaria lub wypadek za granicą – i co dalej?


Jeżeli mowa o kolizjach lub wypadkach za granicą, warto przedstawić wady i zalety najpopularniejszych rozwiązań na które decydują się polscy kierowcy, którzy muszą się w tej niestandardowej sytuacji odnaleźć.Naprawa auta za granicą.


Jednym z nich (i niestety najgorszym) jest naprawa auta za granicą. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że naprawa auta za granicą jest zdecydowanie bardziej kosztowna, niż naprawa auta w Polsce. Dotyczy to zarówno każdej roboczogodziny poświęconej na pracę mechanika, jak i ceny konkretnych części, podzespołów, kół, szyb czy elementów karoserii. To wszystko sprawia, że naprawa za granicą będzie kosztowała zdecydowanie więcej, niż w naszym kraju- nawet doliczając koszt transportu przy pomocy lawety.Jakie są jeszcze wady naprawiania auta za granicą?


Kolejną, bardzo ważną kwestią jest… gwarancja a wykonaną usługę- a raczej jej brak. Zatrzymajmy się na chwilę i pomyślmy rozsądnie. Jeżeli naprawiamy auto na przykład w Czechach, Austrii czy Chorwacji, to jeżeli naprawa okaże się wadliwa- czy będziemy jechali kilkaset kilometrów, aby zgłosić reklamację? Oczywiście, że nie, ponieważ sama podróż wyniesie nas z reguły więcej, niż koszt naprawy w Polsce.Naprawa za granicą – jakie jeszcze są wady takiego rozwiązania?


Co więcej, gwarancja na wykonaną usługę w danym państwie jest regulowana przez tamtejsze prawo. I może być ono zupełnie odmienne od naszego nie tylko prawa, ale i zwyczajów. Dlatego też, bądźmy ze sobą szczerzy- jeżeli dojdzie do wykonania wadliwej naprawy za granicą, to zostaniemy z tym problemem sami. Dla odmiany, w Polsce przepisy prawa nakładają konkretne obowiązki na każdego przedsiębiorcę trudniącego się mechaniką samochodową. I chociażby z tego względu, holowanie auta do Polski i naprawa na naszym „podwórku” jest zdecydowanie korzystniejszym wariantem, niż naprawa samochodu za granicą.Jakość usługi za granicą.


Pod uwagę należy jeszcze wziąć jeden fakt. Zagraniczny mechanik doskonale zdaje sobie sprawę z naszego położenia w przypadku awarii lub wypadku za granicą. Będzie doskonale wiedział, że jesteśmy poniekąd sami na terenie obcego państwa. Że jesteśmy w pewnym stopniu zakłopotani, może nawet zdesperowani. I oczywiście chcielibyśmy liczyć na to, że nie zostanie to wykorzystane przeciwko nam. Niestety z naszego doświadczenia i z opowieści naszych klientów wynika, że w takich sytuacjach często Polacy są traktowani jako okazja do ponadprzeciętnego zarobku- właśnie ze względu na to, w jakiej sytuacji się znaleźli.Klient z Polski – czy jest to klient stały, czy jednorazowy?


Jeżeli znajdujemy się daleko za granicą podczas urlopowej wycieczki, zagraniczny serwisant od razu oceni, że jesteśmy klientem jednorazowym, incydentalnym. Nie będziemy dla niego klientem stałym, w związku z czym część zagranicznych mechaników wychodzi z założenia, że w przypadku mało fachowej usługi tak naprawdę nic im nie grozi. Nie wrócimy przecież z Polski kilkaset kilometrów do Słowenii, Czech czy Chorwacji. Nie zrobimy mechanikowi lokalnej antyreklamy. Tak naprawdę, w przypadku mało fachowej usługi nie zrobimy praktycznie nic. I niestety, różni pseudo-fachowcy o tym wiedzą i zdarza się, że wykorzystują to z premedytacją.I na koniec mały niuans…


Którym jest oczywiście… bariera językowa. Czy będziemy w stanie wytłumaczyć warsztatowi w Czechach, Chorwacji czy na Węgrzech, z czym konkretnie mamy problem? Oczywiście, można by rzec, że obecnie język angielski jest językiem globalnym. Jednak nawet, jeśli posługujemy się nim biegle, to jaką mamy gwarancję, że osoba z którą się komunikujemy zrozumie nas tak, jak tego oczekujemy? Czy będzie znała angielski w równie komunikatywnym stopniu, co my? Niestety, często okazuje się, że niekoniecznie. A wyniknąć z tego może bardzo wiele kosztownych i nieprzyjemnych konsekwencji, wynikających już nawet nie ze złej woli mechanika, co w źle zrozumianej rozmowy.Co jeszcze warto wiedzieć o holowaniu auta do Polski?


Skoro ustaliliśmy już sobie wady wynikające z decyzji o naprawianiu auta za granicą, pomówmy chwilę o zaletach holowania auta do Polski. Pierwsza i najważniejsza kwestia z tego faktu wynikająca jest taka, że jeżeli nie jesteśmy sprawcami wypadku, to przysługuje nam całkowicie bezpłatne holowanie auta do Polski. W dosłownie dowolne miejsce- każda ekipa pomocy drogowej przetransportuje nasz samochód w dowolny punkt na mapie całego kraju.Holowanie samochodu do Polski, oraz transport osób.


Jeżeli doszło do wypadku za granicą i uczestniczą w nim osoby poszkodowane, to jeżeli nie potrzebują opieki medycznej, pomoc drogowa zabierze nawet 5 osób ze sobą do Polski. Wystarczy jeden telefon, aby ściągnąć profesjonalną ekipę holującą auta do Polski i można bez problemu przetransportować również wszystkie osoby uczestniczące w zdarzeniu. Tak samo jak i auto- w dowolne miejsce na mapie naszej ojczyzny.Holowanie auta do Polski i naprawa auta powypadkowego.


Kiedy już ekipa pomocy drogowej ukończy holowanie samochodu do Polski, wówczas możemy przystąpić do jego profesjonalnej naprawy w jednym z warsztatów samochodowych, tudzież w serwisie. Dzięki temu mamy oczywiście gwarancję na wykonaną usługę, a także będziemy przez mechanika postrzegani zupełnie inaczej, niż za granicą. Jesteśmy na swoim „podwórku”, wiemy jakie prawa nam przysługują, znamy język i nie ma tu miejsca na nieporozumienia. Co więcej, możemy bez trudu zasięgnąć opinii o renomowanych warsztatach czy serwisach i po prostu oddać nasze auto do naprawy w rzetelne i odpowiednie ręce.Auto zastępcze na czas naprawy.


Co więcej, kiedy już nasze auto trafi do mechanika, warto pamiętać, że przysługuje nam auto zastępcze na czas naprawy. I jeżeli nie byliśmy sprawcami wypadku– przysługuje nam ono całkowicie bezpłatnie! Nie bójmy się zatem korzystać z praw, które się nam po prostu należą. Jeżeli nie byliśmy sprawcą wypadku, przysługuje nam szereg bezpłatnych usług, których koszt pokrywany jest z ubezpieczenia OC sprawcy- niezależnie, czy sprawcą był Polak, mieszkaniec Czech, Chorwacji czy Słowenii.


AKTUALNOŚCI Z NASZEGO BLOGA

Mandat za
brak OC

Data: 2 Listopad 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

Ostatnia
mila

Data: 13 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

CZY TO KONIEC MAŁEGO TRANSPORTU MIĘDZYNARODOWEGO?

Data: 8 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł