BLOG

Jakie prawo jazdy potrzebne jest, aby jeździć lawetą?
www.DrogowaPomoc.com.pl


Jakie prawo jazdy potrzebne jest, aby jeździć lawetą?

Data: 25 Marzec 2021r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

Zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego zawodu dla siebie? Maszynista? Policjant? Kierowca TIRA? Możliwości jest naprawdę sporo. Wiele zależy od tego co lubisz robić i jaką masz wizję dla siebie. Może zastanawiałeś się nad założeniem własnej firmy związanej z pomocą drogową? Może chciałbyś pracować dla kogoś i jeździć lawetą? Niezależnie od tego, co cię motywuje i jaka jest twoja odpowiedź na powyższe pytania, czytaj dalej. Opowiemy ci wszystko o zawodzie, związanym z jeżdżeniem lawetą!Czym zajmuje się pomoc drogowa?


Warto zacząć od najważniejszego, czyli czym właściwie zajmuje się pomoc drogowa Sosnowiec? Cóż do twoich obowiązków będzie należało wiele, ale szczegółowe działania mogą różnić się od siebie w zależności od usług jakie oferuje dana firma. Dla przykładu nasza oferta jest bardzo bogata w usługi. Zajmujemy się nie tylko pomocą drogową, ale i autolawetą, holowaniem TIRów ciężarowych, skupem aut, mobilnym serwisem, wulkanizacją i wiele innych. Pomoc drogowa to nie tylko holowanie pojazdu z punktu A do punktu B, ale i odpowiednie zabezpieczenie go na lawecie, dojazd do klienta, przywiezienie paliwa czy nawet i drobne naprawy, jako mobilny warsztat samochodowy.


Godziny pracy również są bardzo zróżnicowane. Pomoc drogowa zazwyczaj czynna jest 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, w końcu nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się klient czy ktoś zadzwoni z pilną potrzebą. Prowadzenie własnej firmy to więc bardzo duża odpowiedzialność. Musisz być gotowy na pracę w zróżnicowanych godzinach i nie raz branie na siebie sporej ilości nadgodzin, nawet jeśli dopiero wróciłeś do domu i marzysz o piwie i odpoczynku. Telefon dzwoni – czas wstać i się ubierać.Jakie uprawnienia są potrzebne do prowadzenia lawety?


Najważniejsze to rozróżniać lawetę od autolawety. Laweta to dodatkowa przyczepa, którą mocuje się do samochodu, a następnie przy jej pomocy holuje się inny pojazd. Autolaweta to połączenie kokpitu sterującego z lawetą. Autolaweta gwarantuje większą zwrotność, minimalizuje ryzyko uszkodzeń samochodu czy otarć lakieru. Do prowadzenia pojazdu z lekką przyczepą, czyli taką, której waga nie przekracza 750 kilogramów nie są wymagane żadne specjalne uprawnienia, oczywiście poza prawo jazdy kategorii B. Oczywiście jest pewien haczyk. Prawo zaznacza, że łączna masa samochodu, przyczepy oraz załadunku, czyli uszkodzonego pojazdu, nie może przekroczyć 4250 kilogramów.


Samochód, którym holujemy nie może być także cięższy od samochodu na przyczepie. Co jeśli jest na odwrót? Co w przypadku, gdy łączna masa przekracza 4250 kilogramów, a samochód na przyczepie jest cięższy od tego „z przodu”? Wtedy konieczne będzie wyrobienie kategorii B96 lub B+E.Jak wyrobić prawo jazdy B96?


Prawo jazdy kategorii B96 to niejako dodatek do kategorii B. Dzięki niej możesz ciągnąć przyczepy, lawety, przyczepy do transportu koni czy maszyn budowlanych. Według Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) warunkiem uzyskania prawo jazdy z kategorii B z kodem ograniczenia 96 jest oczywiście posiadanie kategorii B, osiągnięcie odpowiedniego wieku (minimum 18 lat) oraz zdanie egzaminu państwowego. Prawo jazdy kategorii B96 kosztuje jedynie 170 zł. Nie jest wymagany żaden dodatkowy kurs, jak np. w przypadku B+E.  W tej kategorii nie obowiązuje część teoretyczna, zdajesz jedynie praktykę. Do egzaminu praktycznego należy między innymi:


  • sprawdzenie stanu technicznego pojazdu;
  • wykonanie manewrów;
  • parkowanie;
  • zamocowanie przyczepy;


Jak wyrobić prawo jazdy B+E?


B+E to już nieco bardziej skomplikowana sprawa. Prawo jazdy kategorii B+E pozwoli ci na kierowanie pojazdów o masie do 7000 kilogramów. Oczywiście ta kategoria wychodzi znacznie droższej niż B96. Średni koszt uzyskania kategorii B+E to 1690 złotych za 15 godzin jazdy (bez teorii) oraz 200 złotych za egzamin państwowy. Oczywiście każda szkoła jazdy ma inną ofertę. Samodzielnie możesz poszukać i wybrać tą najlepszą. Niektóre szkoły oferują tzw. kurs ekspresowy, ale musisz liczyć się z dopłatą 1000 złotych. Część teoretyczna nie istnieje, a w części praktycznej wykonujesz podobne zadania, jak w przypadku B06.Ile zarabia kierowca lawety?


Czas na ostatnią kwestię, czyli zarobki. W końcu praca to nie tylko wypełnianie obowiązków czy robienie czegoś, co lubi się robić, ale także i wypłata. Postanowiliśmy sprawdzić dla ciebie kilka wybranych ogłoszeń. Pamiętaj, że zarobki zależą od czynników takich jak: wielkość miasta, w którym pracujesz, wymiar etatu (cały, 1/2, 1/3, 1/4 itp.), doświadczenie itp. Uśredniając, kierowca lawety może liczyć na zarobki od 3000 do 6000 złotych brutto. Dużo czy mało? To już musisz ocenić samodzielnie.


Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, co musisz robić, jeśli chciałbyś być teraz lub w przyszłości kierowcą lawety. Choć prawo jazdy kategorii B+E kosztuje, nie raz właściciel firmy sfinansuje to dla ciebie, a jeśli nie to pamiętaj, że jest to inwestycja w samego siebie, która prędzej czy później się zwróci. Trzymamy za ciebie kciuki. Powodzenia!


AKTUALNOŚCI Z NASZEGO BLOGA

Mandat za
brak OC

Data: 2 Listopad 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

Ostatnia
mila

Data: 13 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

CZY TO KONIEC MAŁEGO TRANSPORTU MIĘDZYNARODOWEGO?

Data: 8 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł