BLOG

Pomoc drogowa autostrada A1
www.DrogowaPomoc.com.pl


Pomoc drogowa na autostradzie A1

Data: 26 Grudzień 2020r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

Pomoc drogowa autostrada A1. Co warto wiedzieć?


Autostrada jest drogą, po której poruszać się mogą tylko dla pojazdy samochodowe. Jest to obecnie droga o najszybszej dopuszczalnej prędkości poruszania się przez tego typu pojazdy. Co prawda ruch na nich odbywa się na osobnych jezdniach w obu kierunkach, mimo to niejednokrotnie dochodzi na nich do kolizji, wypadków czy też usterek na drodze. Pomoc drogowa na autostradzie A1 ma niejednokrotnie pełne ręce roboty. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę wyżej wymieniony fakt, że na tego typu drogach samochody osiągają najszybsze prędkości. Zgodnie z przepisami bowiem na autostradach możemy poruszać się z prędkością aż 140 kilometrów na godzinę.Jak wygląda i na czym polega pomoc drogowa autostrada A1?


Po pierwsze, należy zaznaczyć, że autostrada A1 jest jedną z najdłuższych dróg tego typu w Polsce, a jej długość liczy aż nieco ponad 500 kilometrów. Łączy Polskę północą z południową, bowiem rozpoczyna się w Trójmieście, a kończy przy granicy z Czechami w miejscowości Gorzyczki. Po drodze, przecina ona miasta i miejscowości takie jak Grudziądz, Toruń, Łódź, aż po Częstochowę i Gliwice, kończąc się na wspomnianych wyżej Gorzyczkach. Jak łatwo się domyśleć, na tak długim odcinku trasy pomoc drogowa na autostradzie A1 nie może narzekać na brak pracy.Z jakich powodów wzywana jest na autostradę A1 pomoc drogowa? Awaria na drodze.


Najczęściej wzywamy zespół lawety z trzech głównych powodów. Pierwszym z nich są rozmaite awarie, które przydarzyły się nam na drodze, Mogą dotyczyć zarówno przebitej opony, jak i wynikać z bardziej poważnych usterek. Niezależnie jednak od tego, z jakim problemem się mierzymy, zespół pomocy drogowej na autostradzie A1 może nam pomóc w rozwiązaniu problemu. Oczywiście w przypadku, gdy naprawa na drodze nie może się zakończyć sukcesem, należy przyjąć mniej optymistyczny scenariusz, polegający na użyciu lawety w celu transportu pojazdu do najbliższego, stacjonarnego warsztatu samochodowego.


Powód drugi: kolizje.


Mimo tego, że na autostradzie A1 nie ma skrzyżowań, niestety nawet w takich okolicznościach dochodzi do stłuczek, kolizji i przytarć pomiędzy samochodami. Czasami te kolizje, które są przecież z reguły niegroźne dla ludzi, mogą skutecznie popsuć nam służbowy czy też wakacyjny wyjazd. Zdarza się bowiem tak, że pozornie błaha stłuczka doprowadziła chociażby do powstania wystających czy też zwisających elementów karoserii, które przy dużych prędkościach mogą wyrządzić krzywdę zarówno nam, jak i innym uczestnikom drogi. Dlatego też, pomoc drogowa autostrada A1 ma pełne ręce roboty nawet tam, gdzie na pierwszy rzut oka nie wydarzyło się nic poważnego. Na szczęście, wielu kierowców poważnie traktuje wszelkie kolizje i woli się dwa razy upewnić, czy może ruszyć w dalszą podróż. Takie podejście należy chwalić!


Po trzecie: wypadki. Pomoc drogowa na autostradzie A1 a wypadki.


Trzecim, najpoważniejszym i niestety dość częstym wydarzeniem, do którego wzywany jest zespół pomocy drogowej na autostradzie A1, to oczywiście wypadki. Niestety mimo zadbanej nawierzchni i poruszania się w jedną stronę, nawet w takich warunkach dochodzi do wypadków. Ich przyczyny są różne. Często są to zdarzenia wynikające z niezachowania szczególnej ostrożności przy zmianie pasa. Mogą to być także najechania na tył pojazdu poprzedzającego (dlatego tak często uczulamy na zachowanie odpowiedniego dystansu między samochodami).


Są to także zdarzenia wynikające z awarii. Często pojazdy ponadgabarytowe, takie jak ciężarówki czy autobusy ulegają awarii blokując niejednokrotnie cały pas. Niezależnie jednak od tego, do jakiego zdarzenia wzywana jest pomoc drogowa na autostradzie A1, powinniśmy mieć na uwadze fakt, że autostrada A1, tak jak każda inna, wymaga od nas zachowania szczególnej ostrożności.Pomoc drogowa autostrada A1 a warunki atmosferyczne.


Często przyczyną problemów na autostradzie A1 są bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne. Należy do nich chociażby bardzo silny wiatr, który sprawia, że pojazdy (szczególnie te lżejsze) mogą być spychane na sąsiedni pas ruchu, przez co stwarzają ogromne zagrożenie dla innych uczestników tejże drogi. Co więcej, pomoc drogowa autostrada A1 jest wzywana bardzo często w zimę, kiedy to pierwsze śniegi, czy też gołoledź zaskoczą kierowców i sprawią, że auta wpadają często w bardzo niebezpieczny poślizg.Mgła a pomoc drogowa na autostradzie A1. Bądźmy ostrożni!


Oprócz wyżej wymienionych, częstym problemem który sprawia, że dochodzi do nieprzyjemnych sytuacji na drodze, jest oczywiście gęsta i uciążliwa mgła. W wyniku mgły, dochodzi do ograniczenia widoczności nawet do kilkunastu metrów! Uniemożliwia to swobodne poruszanie się po drodze, aczkolwiek (i wiedzą to najlepiej zawodowi kierowcy) z mgłą trzeba sobie w jakiś sposób dawać radę. Tym sposobem jest oczywiście wzmożona ostrożność, a także ograniczenie prędkości. Niestety, wielu kierowców o tym zapomina, w związku z czym pomoc drogowa autostrada A1 ma pełne ręce roboty szczególnie w dni, w które doskwiera nam mgła. Nie dajmy się zatem zaskoczyć! Bądźmy przygotowani na każde warunki atmosferyczne.Co zrobić, kiedy przydarzy nam się sytuacja wymagająca wezwania pomocy drogowej na autostradzie A1?


Po pierwsze: zachować spokój. Spokój w takich sytuacjach jest niezbędny do zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jeżeli upewniliśmy się, że nasze zepsute lub uszkodzone auto nie stwarza zagrożenia dla innych (i nas samych), wówczas możemy wezwać pomoc drogową na autostradzie A1. To proste, ponieważ wystarczy zaledwie jeden telefon do pomocy drogowej, aby uzyskać niezbędne informacje na temat kolejnych kroków postępowania. Podczas rozmowy z obsługą autolawety, możemy się dowiedzieć, jaki jest czas oczekiwania na przyjazd pomocy drogowej. Możemy się dowiedzieć także o kosztach, które należy ponieść. W tym kontekście warto zaznaczyć, że jeżeli doszło do wypadku lub kolizji nie z naszej winy, wówczas przysługuje nam bezpłatne lawetowanie naszego auta. Co więcej, zespół lawety może także zabrać nas i naszych pasażerów w dowolne miejsce na mapie Polski.


Pamiętajmy zatem. Nawet, jeżeli przydarzyła się nam kryzysowa sytuacja na autostradzie A1, pomoc drogowa pomoże nam w dosłownie każdej sytuacji!


AKTUALNOŚCI Z NASZEGO BLOGA

Mandat za
brak OC

Data: 2 Listopad 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

Ostatnia
mila

Data: 13 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

CZY TO KONIEC MAŁEGO TRANSPORTU MIĘDZYNARODOWEGO?

Data: 8 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł