BLOG

Rozmowa przez telefon w czasie prowadzenia pojazdu – jakie grożą za to kary?
www.DrogowaPomoc.com.pl


Rozmowa przez telefon w czasie prowadzenia pojazdu

Data: 4 Sierpień 2021r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

W samochodzie spędzamy sporo czasu. Podróżujemy nim do pracy, na wakacje, do sklepu, na zakupy. Niektóre osoby pracują zawodowo jako kierowcy. Nic więc w tym dziwnego, że podczas jazdy odbieramy telefony, dzwonimy do małżonka czy małżonki z zapytaniem o listę zakupów itp. Musisz jednak wiedzieć, że za rozmowę przez telefon podczas prowadzenia pojazdu przewidywane są kary i mandaty. Jak tego uniknąć?Jaka jest kara za rozmowę przez telefon podczas jazdy?


Wiemy, jak to jest. Dostajesz ważnego SMS-a, maila czy telefon. Chcesz jak najszybciej odpowiedzieć lub po prostu musisz uzyskać informacji dla ciebie kluczowej. Sięgasz po telefon. Nie zdajesz sobie jednak sprawy, że w tym momencie całkowicie przestajesz zwracać uwagę na otoczenie i drogę przed sobą. O ile ty możesz wciąż jechać prosto przed siebie, tak ktoś inny gwałtownie zahamuje, skręci, dziecko lub zwierzę wybiegnie na ulicę i nieszczęście gotowe.Według kodeksu mandat za korzystanie z telefonu zapłaci nie tylko kierowca, ale i inne osoby.


Ile wynosi mandat za korzystanie z telefonu?


W przypadku kierowcy samochodu, który nie używa zestawu głośnomówiącego, a rozmawia czy SMS-uje z kimś trzymając telefon w dłoni, może on dostać 200 złotych mandatu i aż 5 punktów karnych. Na tym jednak nie koniec.


Rowerzysta, który korzysta z telefonu, zapłaci 200 złotych mandatu, a jeśli nie trzyma chociaż jednej ręki na kierownicy to automatycznie dostaje dodatkowe 50 złotych.


Od 1 czerwca 2021 roku w Polsce weszły w życie przepisy, które nakładają mandat od 50 do 100 złotych na pieszego, który podczas przechodzenia przez przejście korzysta z telefonu komórkowego.Jak uniknąć mandatu za rozmawianie przez telefon podczas jazdy?

 

Nie chcesz płacić 200 złotych i zastanawiasz się jak ten przepis ominąć lub uniknąć kary? Najprostszy sposób to po prostu niekorzystanie z telefonu. Technologia stale idzie do przodu. Obecnie np. telefony marki Apple mają specjalną ikonkę, którą klikasz i wycisza ona wszystkie połączenia i SMS-y. Po tym, jak ktoś do ciebie napisze, może ona nawet wysłać do tej osoby wiadomość, o treści np. “Teraz prowadzę, oddzwonię, jak będę na miejscu”.


Koniecznie musisz być w stałym kontakcie z ludźmi? Jest jedno proste rozwiązanie — głośnik lub zestaw głośnomówiący. Zestawy głośnomówiące istnieją od lat. Nawet poczciwe stare mercedesy, które każdy zna jako typowe auto taksówkarza, miały już zestawy głośnomówiące. Co prawda działały one przy pomocy Nokii z antenką, ale działały. Obecnie większość, o ile nie wszystkie, nowe samochody mają opcję podłączenia swojego telefonu poprzez Bluetooth. Nie tylko dzięki temu puszczasz muzykę ze Spotify, ale i możesz używać tego do rozmów telefonicznych. Dodatkowo już na kierownicy masz przyciski, aby odebrać lub odrzucić połączenie.


Zestaw głośnomówiący za niecałe 100 złotych


Pamiętasz, jak lata temu do telefonu jak np. Sony Ericsson można było dokupić lub nawet dostać w gratisie taką dziwną słuchawkę na ucho? Te słuchawki dalej są, działają i wyposażone zostały w lepsze głośniki i mikrofony. Koszt takiej słuchawki to mniej niż 100 złotych. Łączy się ona przez Bluetooth z twoim telefonem i działa nawet przez ponad 200 godzin. Idealne rozwiązanie nie tylko do samochodu, ale i do pracy czy np. na siłownię.


Dobrą alternatywą są także specjalne zestawy głośnomówiące jak np. Xblitz X600 Light. Wyglądają naprawdę elegancko. Bez problemu wpasują się we wnętrze każdego samochodu. Działają aż do 700 godzin. Możesz za pomocą takiego urządzenia odbierać połączenia, ściszać i pogłaśniać czy nawet puszczać muzykę.Dlaczego nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy?

 

Według wyliczeń odebranie połączenia podczas jazdy rozprasza uwagę kierowcy na około 5 sekund. Jeśli jedziesz z prędkością 100 km/h oznacza to, że w trakcie tych 5 sekund przejedziesz, aż 140 metrów. To naprawdę sporo. 140 metrów to wystarczająca odległość, aby ktoś wszedł na jezdnię, wybiegł na ulicę czy inny kierowca gwałtownie zahamował.


Jak sam widzisz wydanie zaledwie 100 złotych, chroni cię przed mandatem o wysokości 200 złotych i 5 punktami karnymi. Musisz pamiętać, że nie jest istotny sam mandat czy jego kwota, ale i bezpieczeństwo twoje i wszystkich osób znajdujących się zarówno w twoim samochodzie, jak i na ulicy, przejściu, chodniku czy też na pasach. Obecnie rynek jest na tyle rozbudowany, że bez problemu znajdziesz coś dla siebie w odpowiedniej cenie, rozmiarze czy z dodatkowymi, przydatnymi dla ciebie funkcjami. Wystarczy tylko dobrze poszukać.


AKTUALNOŚCI Z NASZEGO BLOGA

Mandat za
brak OC

Data: 2 Listopad 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

Ostatnia
mila

Data: 13 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

CZY TO KONIEC MAŁEGO TRANSPORTU MIĘDZYNARODOWEGO?

Data: 8 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł