BLOG

Słupki prowadzące pikietażowe
www.DrogowaPomoc.com.pl


Słupki prowadzące pikietażowe

Data: 7 Grudzień 2020r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

Daleka podróż? Pamiętaj o pomocnych słupkach hektometrowych!


Kiedy wyjeżdżamy w dalekie trasy i wybieramy konkretną drogę po raz pierwszy, często zdarza nam się stracić orientację w terenie. Nawet jeżeli jesteśmy wyposażeni w system GPS, zdarza się, że technologia ta (jak każda inna) potrafi momentami odmówić posłuszeństwa, chociażby z racji braku zasięgu.


I o ile w normalnych przypadkach nie jest to specjalnie nic, czym warto sobie zawracać głowę, to w przypadku awarii lub wypadku, ten brak orientacji w terenie może mieć katastrofalne skutki. Dlatego też, nie można zapominać o najbardziej tradycyjnych metodach orientacji w terenie. Metodach, które działały zdecydowanie wcześniej, zanim pierwsze smartfony opuściły taśmę produkcyjną i trafiły do naszych kieszeni.


Jedną z tych metod, jest umiejętność… korzystania z przydrożnych słupków. Ale w czym tkwi cała ich magia i dlaczego tak ważna jest świadomość, czemu one służą?


Słupki prowadzące, nazywane w fachowej nomenklaturze hektometrowymi, są jednym z najbardziej precyzyjnych narzędzi służących do określenia naszego położenia na danym odcinku drogi. Każdy taki słupek zawiera dwa oznaczenie cyfrowe: górny oraz dolny. Pierwszy z nich określa kilometr drogi, na którym się znajdujemy, a dolna część oznacza odległość z dokładnością do 100m. Co więcej, co każdy kilometr na słupku widnieje także pełny numer drogi, po której się właśnie poruszamy.


Wynika z tego, że jeżeli widzimy na słupku oznaczenie np. 90, a pod nim 1, oznacza to, że znajdujemy się na 90 kilometrze i 100 metrze tej właśnie drogi. W czym nam to może pomóc? Oczywiście w tym, żeby w razie usterki lub wypadku, móc bardzo konkretnie i precyzyjnie określić swoje położenie osobie, której zgłaszamy prośbę o pomoc (niezależnie od tego, czy są to służby ratunkowe, czy też pomoc drogowa). Ma to szczególne znaczenie na długich drogach, takich jak na przykład autostrady.


Słupki pikietażowe (bo tak też są nazywane) ułatwiają lokalizację w danym odcinku trasy nie tylko w kontekście dróg samochodowych. Zdecydowanie wcześniej pojawiły się one wzdłuż linii kolejowych, gdzie pełnią rolę analogiczną do tych drogowych. Różnią się jedynie formą i kształtem. Słupki kolejowe przyjmują formę betonowych słupków wysokich na kilkadziesiąt centymetrów i są tak samo oznaczone, jak te drogowe.


Dla pasjonatów historii ciekawostką zapewne będzie fakt, że słupki pikietażowe mają swoje korzenie już w starożytności. Już bowiem wtedy przy głównych szlakach handlowych stały tak zwane „kamienie milowe”, wyznaczające konkretne odcinki trasy.


AKTUALNOŚCI Z NASZEGO BLOGA

Mandat za
brak OC

Data: 2 Listopad 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

Ostatnia
mila

Data: 13 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

CZY TO KONIEC MAŁEGO TRANSPORTU MIĘDZYNARODOWEGO?

Data: 8 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł