PORADY
serwisu
www.DrogowaPomoc.com.pl


Porady zwiększające poziom bezpieczeństwa na drodze.


Każdy kierowca, niezależnie od tego, czy porusza się samochodem okazyjnie, czy też zdecydowanie częściej (w ramach chociażby wykonywanych obowiązków służbowych) powinien wiedzieć o kilku podstawowych zasadach poprawiających bezpieczeństwo na drodze. W poniższym poradniku przedstawimy i omówimy 4 podstawowe kwestie, o których zawsze powinniśmy pamiętać zasiadając za kółko. Zapraszamy!



1. Odpowiednio przygotuj się do jazdy nocą


Jazda nocą, mimo zmniejszonego ruchu na drodze, wcale nie należy do najbezpieczniejszych rozwiązań. Ograniczona ilość zarówno innych pojazdów, jak i pieszych, wbrew pozorom nie jest czynnikiem gwarantującym bezpieczeństwo na drodze. Pamiętaj zatem o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas jazdy nocą:


  • zadbaj o światła. To dzięki nim jesteś w stanie reagować w odpowiednim tempie na niebezpieczne sytuacje na drodze. Pamiętaj zatem o tym, żeby ustawić światła pod odpowiednim kątem. Zły kąt świateł może oślepiać kierowców z naprzeciwka, a w dodatku ogranicza widoczność. To samo dotyczy odpowiedniego natężenia światła. Zbyt małe ograniczy nam widoczność, a zbyt duże oślepi innych uczestników drogi.
  • pamiętaj o czystości zarówno świateł, jak i szyby i lusterek. Jeżeli Twoja szyba jest ubrudzona, drastycznie ograniczasz widoczność i zdolność do szybkiego reagowania na zmieniające się sytuacje na drodze. To samo dotyczy lusterek. Jeżeli są one zabrudzone, wówczas nie jesteś w stanie kontrolować tego, co dzieje się za Tobą. W takim przypadku nigdy nie masz gwarancji bezpieczeństwa chociażby podczas wyprzedzania! Zabrudzone światła natomiast ograniczają Twoją widoczność, przez co mogą Ci umknąć rozmaite sytuacje wymagające natychmiastowego reagowania.


2. Pamiętaj o zmieniających się warunkach atmosferycznych. Przygotuj się do jesieni.


Jesienne warunki drogowe nie sprzyjają poprawie bezpieczeństwa na drogach. Przygotuj się zatem do warunków jesiennych i pamiętaj o:


  • wymianie wycieraczek. Tak! Wycieraczki, tak jak niemal każdy element auta, po jakimś czasie się zużywają i trzeba je wymienić na nowe. Stare i zużyte wycieraczki tylko rozmazują kurz na szybie, przez co widoczność w czasie nawet niewielkiej mżawki jest znikoma. Jeżeli zatem czujesz, że czas wymienić wycieraczki, to zrób to jak najszybciej. Szczególnie, jeśli zbliża się okres jesienny.
  • ustaw nawiew na szyby, a także lekko uchyl okna, aby zapobiegać parowaniu szyby. To bardzo ważne, ponieważ zaparowane szyby nie tylko utrudniają prowadzenie pojazdu, co wręcz uniemożliwiają bezpieczne poruszanie się po drodze. Przez zaparowane szyby nie jesteś bowiem w stanie dostrzec w odpowiednim czasie potencjalnych zagrożeń pojawiających się na drodze. Ba! Pomijając zagrożenia, w przypadku zaparowanej szyby z trudnością dostrzeżesz pojazd bezpośrednio przed Tobą i nie będziesz wiedział, kiedy należy rozpocząć hamowanie.
  • uważaj na kałuże. Po pierwsze dlatego, że nigdy nie wiesz, co kryje się pod taflą wody. Może to być równa nawierzchnia, ale może to być też ogromna dziura w asfalcie, która sprawi, że uszkodzeniu ulegnie Twoje auto! Co więcej, dziury mogą sprawić, że stracisz panowanie nad pojazdem i będziesz stanowił ogromne zagrożenie zarówno dla siebie, jak i dla innych uczestników drogi. Ponadto, po wjeździe na kałużę może dojść do zjawiska nazywanego aquaplaningiem. Zjawisko to polega na tym, że koło po zetknięciu z taflą kałuży zaczyna niejako „płynąć”, przez co absolutnie tracimy kontrolę nad pojazdem.
  • liście spadające z drzew są przyjemnym widokiem, ale stwarzają zagrożenie. Jeżeli jadąc autem zauważysz liście leżące na asfalcie, powinien to być dla Ciebie sygnał ostrzegawczy. Wydłużają (szczególnie podczas deszczu) drogę hamowania, a także łatwo przez nie wpaść w niekontrolowany poślizg, co oczywiście może doprowadzać do bardzo niebezpiecznych sytuacji.


3. Oprócz jesieni, nie zapominaj o zimie.


Jeżeli chodzi natomiast o jeżdżenie po drogach w zimie, również należy mieć na uwadze kilka podstawowych problemów na drodze, które mogą stwarzać potencjalne zagrożenie dla osób poruszających się po drodze. Stosuj się do poniższych rad, a zwiększysz swoje bezpieczeństwo:


  • pierwsza i najważniejsza kwestia: odpowiednio przygotuj auto do jazdy! To bardzo istotne przede wszystkim w sytuacjach, gdy temperatura jest ujemna i towarzyszą jej obfite opady śniegu. Przede wszystkim zatem odśnież swoje auto na całej jego powierzchni. Nie zapomnij o dachu, bo to właśnie tam zbierać się może lód, który przy dynamicznej jeździe może z niego spaść na przechodniów czy innych kierowców. Szczególnie dotyczy to ciężarówek, których dach jest przecież umieszczony kilka metrów ponad ziemią.
  • kiedy auto jest już odśnieżone, zadbaj o widoczność wszystkich szyb: przedniej, tylnej i bocznych, a także wszystkich lusterek. Zamarznięte szyby stanowią gigantyczne zagrożenie, bowiem skrajnie ograniczają widoczność i naszą zdolność reagowania na zmieniające się warunki na drodze. Pomóc nam w tym mogą profesjonalne płyny do odmrażania. Powinniśmy rozważyć ich zakup, ponieważ ich koszt to zaledwie kilkanaście złotych za jedną butelkę.
  • bardzo delikatnie operuj hamulcem! Najłatwiej wpaść w poślizg właśnie poprzez gwałtowne hamowanie. To bardzo istotne, żeby operować hamulcem ostrożnie i rozważnie. W kontekście unikania poślizgów ważne jest także dbanie o stan naszych opon.


4. Alkohol a jazda samochodem.


O jeździe na tak zwanym „podwójnym gazie” można rozprawiać godzinami. Każdy z nas niejednokrotnie widział w telewizji rozmaite kampanie społeczne, które mają na celu uświadamianie kierowców i walkę z tym niebezpiecznym procederem.


Jeżeli chodzi jednak o konkrety, to warto pamiętać o podstawowych zasadach związanych ze spożyciem alkoholu:


  • dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila
  • w granicy pomiędzy 0,2 promila a 0,5 promila mówimy o wykroczeniu drogowym, za który grożą konsekwencje w postaci: 10 punktów karnych, grzywna do nawet 5000 złotych, zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat, a także do 30 dni w areszcie
  • wreszcie, najpoważniejsze konsekwencje grożą kierowcom, którzy podczas badania wykażą wyniki powyżej 0,5 promila. Wówczas, mówimy o bardzo dotkliwych reperkusjach, a mianowicie: minimalnie 3 letni zakaz prowadzenia, kara w postaci nawet 2 lat więzienia, grzywna uzależniona od dochodu, kara 5000 tysięcy złotych na rzecz specjalnego funduszu, a także 10 punktów karnych

Jak widać, jazda na podwójnym gazie nie kończy się niczym przyjemnym. Dlatego też apelujemy- jedźcie zawsze trzeźwi, a jeżeli macie wątpliwości co do Waszego stanu, możecie sprawdzić swoją trzeźwość bezpłatnie na każdym komisariacie policji lub wezwać auto lawetę do przetransportowania waszego auta.