BLOG

Awaria samochodu na drodze szybkiego ruchu Pyrzowice Lotnisko – co robić?
www.DrogowaPomoc.com.pl


Awaria samochodu na drodze szybkiego ruchu - co robić?

Data: 8 Sierpień 2021r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

Samochód to niestety wciąż przedmiot. Oznacza to, że niezależnie od tego, jak bardzo będziemy się starać, może on ulec awarii. Wyobraź sobie pewną sytuację. Kierujesz się na lotnisko w Pyrzowicach i nagle, na drodze szybkiego ruchu twój samochód odmawia ci posłuszeństwa. Co powinieneś wtedy zrobić? Jakie są przepisy? Rozwiejemy wszelkie wątpliwości!Przyczyny awarii samochodu


Oczywiście, żaden z nas nie chce, aby jego samochód się popsuł. Tym bardziej, jeśli jedziesz na wakacje czy z nich wracasz. Nic więc dziwnego, że odczuwasz silny stres i zdenerwowanie. Pojazd zatrzymuje się na środku drogi szybkiego ruchu. Czy istnieje gorszy scenariusz?


Niezależnie od tego, jak bardzo jesteś zestresowany, postaraj się zachować zimną krew. Nerwy nic tutaj nie pomogą, a mogą tylko pogorszyć całą sytuację, która już sama w sobie jest trudna.


Co robić, jeśli samochód stanie na drodze szybkiego ruchu?


Zapamiętaj tę krótką instrukcję, przyda ci się właśnie na takie sytuacje:

  • Zatrzymaj samochód i w miarę możliwości dojedź lub dopchaj samochód na pas awaryjny.
  • Oznakuj odpowiednio samochód.
  • Wezwij nas i zaczekaj w bezpiecznym miejscu!

Droga szybkiego ruchu, jak sama nazwa wskazuje, ma być szybka. Trasa powinna przebiegać bezproblemowo, tak abyś w jak najszybszym czasie był w stanie dostać się z punktu A do punktu B. Niestety mimo prostego zamysłu, nie oznacza to, że podczas podróży nie może pojawić się jakiś incydent. Musisz pamiętać, że holowanie na własną rękę pojazdu na drodze szybkiego ruchu czy na autostradzie jest surowo zabronione. Wezwanie pomocy drogowej to najlepsze rozwiązanie.Dlaczego warto wezwać pomoc drogową?


Nie każdy z nas jest mechanikiem. Na filmach czy w serialach, ilekroć komuś zepsuje się samochód, pierwsze co robi to otwiera maskę. Wygląda to spektakularnie. Mężczyzna czy też kobieta stoją nad maską. Wyciągają z kieszeni spodni klucz nasadowy, kilka ruchów i po problemie. Można jechać dalej. O ile nie posiadasz takich umiejętność, to majstrowanie na własną rękę może skończyć się tragicznie. Z pewnością większość osób otwierając maskę, nawet nie wie, na co konkretnie ma patrzeć. W końcu od tego jest mechanik, któremu płacimy za naprawę, prawda?


Samodzielna próba uruchomienia samochodu może skończyć się niebezpieczeństwem nie tylko dla ciebie, ale i dla twojego pojazdu. Czasem podczas kolizji wydaje się, że wszystko jest w porządku. Auto jedzie, odpala, skręca. Dopiero po kilku tygodniach czy dniach okazuje się, że coś w środku uległo zniszczeniu. Nie wiedziałeś o tym wtedy, ale teraz z pewnością się dowiesz, zwłaszcza widząc fakturę od mechanika.


Wezwanie pomocy drogowej i odholowanie samochodu do wybranego przez siebie warsztatu to najbezpieczniejsze rozwiązanie!

 

Awaria na autostradzie krok po kroku

 


Krok pierwszy – pas awaryjny

 

Jak już wyżej wspominaliśmy, pierwszą rzecz, jaką powinieneś zrobić to umieścić samochód na pasie awaryjnym. Nie służy on wcale do wyprzedzania TIR-a od prawej, a właśnie do takich sytuacji. Jeśli masz szczęście w nieszczęściu, niedaleko od miejsca awarii znajduje się MOP, czyli miejsce obsługi podróżnych lub parking czy inny zjazd z autostrady. Jeśli nie, musisz skorzystać z pasu awaryjnego.

 


Krok drugi – oznakowanie pojazdu

 

Zgodnie z przepisami, kiedy twój samochód uległ awarii, musisz nie tylko uruchomić światła awaryjne, ale i rozłożyć trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 metrów od unieruchomionego pojazdu. Ustawienie trójkąta jest obowiązkowe! Jeśli masz — załóż na siebie kamizelkę odblaskową. Zapewni ci to dodatkowe bezpieczeństwo.Krok trzeci – zadzwoń do nas!


O swoim nieszczęsnym wypadku musisz poinformować zarządcę drogi poprzez numer 19 111 lub 112. Wyśle on do ciebie służby, które zabezpieczą twój samochód. Korzystanie z lin holowniczych czy samodzielne przepychanie pojazdu jest surowo zabronione. Musisz więc wykręcić jeden numer – +48 500 699 447. Najlepiej zapisać sobie kontakt do nas w kontaktach. Pamiętaj, że działamy na terenie województwa śląskiego i małopolskiego. Pomocą drogową zajmujemy się od lat przez 24 godziny, 7 razy w tygodniu!


Gotowe! Najlepiej, abyś teraz ustawił się za barierkami, a nie stał obok czy za swoim samochodem. To najbezpieczniejsza opcja. Masz pewność, że nic się nie stanie, nikt w ciebie nie wjedzie, ale też w najgorszym scenariuszu, gdyby auto zaczęło płonąć, masz możliwość odsunięcia się od ognia.


Niezależnie od tego, czy jedziesz na Lotnisko w celach wakacyjnych, urlopowych czy po prostu pooglądać samoloty, pamiętaj, że jakakolwiek awaria jest poważnym problemem, którego nie warto bagatelizować. Nie zwlekaj, dzwoń do nas!


AKTUALNOŚCI Z NASZEGO BLOGA

Mandat za
brak OC

Data: 2 Listopad 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

Ostatnia
mila

Data: 13 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

CZY TO KONIEC MAŁEGO TRANSPORTU MIĘDZYNARODOWEGO?

Data: 8 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł