BLOG

Co najczęściej rozprasza nas podczas kierowania pojazdem?
www.DrogowaPomoc.com.pl


Co najczęściej nas rozprasza podczas prowadzenia pojazdu?

Data: 6 Maj 2021r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

Kierowanie pojazdem to jedna z tych czynności, która wymaga od nas pełnego skupienia. Nie jest niczym odkrywczym to, że wymagamy podzielności uwagi od ludzi, którzy kierują pojazdami mechanicznymi. Od tego, jak prowadzimy nasz pojazd zależeć może zasobność naszego portfela, a także życie i zdrowie nasze oraz innych uczestników ruchu drogowego. Dobry kierujący musi zwracać szczególną uwagę na wiele aspektów jazdy, między innymi:

  • Sygnalizację świetlną.
  • Znaki drogowe, zarówno poziome, jak i pionowe.
  • Osoby kierujące ruchem.
  • Innych uczestników ruchu drogowego, z uwzględnieniem zasady ograniczonego zaufania, w stosunku do pieszych i osób kierujących pojazdami.
  • Prędkość, którą powinien dostosować nie tylko do ograniczeń wynikających z kodeksu drogowego i znaków zakazu, ale także biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne panujące na trasie.


Jednocześnie nie możemy zapominać o tym, że jazda samochodem obejmuje takie czynności jak obsługiwanie: skrzyni biegów; pedałów gazu, hamulca i sprzęgła; kierunkowskazów. Mając to wszystko na uwadze, musimy dołożyć wszelkich starań, aby rzeczy rozpraszających nas podczas jazdy było jak najmniej lub też nie było ich wcale. Oto kilka rzeczy i zachowań, których musimy się wystrzegać, mając na względzie bezpieczeństwo swoje oraz osób postronnych:Używanie telefonu komórkowego podczas jazdy.


Koncern Millward Brown na zlecenie PZU przeprowadził badanie, na podstawie którego stwierdzono, że około 2/3 polskich kierowców rozmawia przez telefon podczas jazdy. Nie byłoby w tym fakcie nic złego, gdyby nie to, że podczas konwersacji przykładają telefon do ucha. Takim działaniem jednoznacznie wypełniają znamiona czynu zabronionego z art. art. 45 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, za który grozi im mandat w wysokości 200 złotych oraz 5 punktów karnych.


Konsekwencje prawne to nie jedyne, jakie możemy ponieść w przypadku takiego zachowania. Według kolejnych badań przeprowadzonych przez Millward Brown, aż 6% kierowców przyznaje się, że byli sprawcami zdarzenia drogowego, do którego doszło w wyniku korzystania przez nich z telefonu podczas jazdy.


W tym wypadku rozwiązania są dwa. Musimy zaprzestać użytkowania telefonu podczas jazdy albo zaopatrzyć się w zestaw głośnomówiący. Nowe modele samochodów najczęściej mają na wyposażeniu takie zestawy.Palenie tytoniu oraz jedzenie podczas jazdy.


Z logicznego punktu widzenia nie jest to aż tak rozpraszające, jak używanie telefonu, dlatego według polskiego prawa kierowcy samochodów osobowych z wyjątkiem taksówkarzy mogą palić i jeść podczas prowadzenia pojazdu. Zasadniczo kodeks zabrania wykonywania tych czynności tylko wtedy kiedy przewozimy osoby i jest to elementem naszej pracy.


Niemniej jednak zagrożenia płynące z tego procederu są tak samo realne. Żar z papierosa, który zamiast za okno wpada nam pod fotel, skutecznie rozproszy naszą uwagę. Taka sytuacja może skończyć się zdarzeniem drogowym. Nie ważne czy to w przypadku telefonu, papierosa, czy kruszącej się kanapki, należy pamiętać, że każda nasza sekunda nieuwagi to często dziesiątki metrów, które nasz pojazd pokonuje bez naszej kontroli.Głośna muzyka w samochodzie.


Większość z nas rutynowo oprócz zapinania pasów i załączania świateł sięga też do panelu radia w naszym samochodzie. Niektórzy z nas zdają się na stacje radiowe lub umilają sobie chwile z dj’em pendrivem, inni korzystają z aplikacji muzycznych lub stawiają na klasykę płyt CD.


Jednak należy pamiętać o tym, że jazda oprócz zapewnienia nam przyjemność musi być jednocześnie bezpieczna. Takie bezpieczeństwo skutecznie sami sobie zabieramy, jeśli poziom głośności muzyki w naszym aucie przekracza 95 decybeli. To właśnie przy tym natężeniu dźwięku czas naszej reakcji wydłuża się aż o 20%.


To nie wszystko, głośna muzyka znieczula nas także na bodźce audio spoza naszego pojazdu. Co za tym idzie, zwiększamy ryzyko, że nie usłyszymy klaksonu, syreny, czy krzyku innej osoby. Jest to odczuwalne szczególnie przez osoby używające słuchawek nausznych i dousznych podczas jazdy, które przez swoją budowę i sposób działania, dodatkowo izolują nasz zmysł słuchu od otaczającej nas rzeczywistości.Otoczenie absorbujące naszą uwagę.


To jedne z tych rzeczy, na które nie mamy bezpośredniego wpływu. Ujadający pies, płaczące dziecko, krzyczący na nas pasażer. Takie sytuacje w naszym pojeździe negatywnie wpływają na nasze skupienie na jeździe pojazdem oraz czas reakcji.


W niektórych przypadkach będziemy musieli po prostu zacisnąć zęby i starać się utrzymać maksymalny poziom skupienia. Jednak jeżeli warunki na to pozwalają to najlepiej zatrzymać się na parkingu lub miejscu do tego wyznaczonym i poczekać, aż czynnik absorbujący naszą uwagę przestanie to robić. W tym czasie można spróbować uspokoić dziecko lub zwierzę, a z osobą, która podnosi na nas głos, na spokojnie porozmawiać.


AKTUALNOŚCI Z NASZEGO BLOGA

Mandat za
brak OC

Data: 2 Listopad 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

Ostatnia
mila

Data: 13 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

CZY TO KONIEC MAŁEGO TRANSPORTU MIĘDZYNARODOWEGO?

Data: 8 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł