BLOG

Dlaczego warto zachować kulturę jazdy?
www.DrogowaPomoc.com.pl


Dlaczego należy zachować kulturę jazdy?

Data: 18 Maj 2021r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

Na drodze spotkać można wiele kompletnie różnych osób. Od młodych kierowców, po tych doświadczonych. Niestety poruszanie się samochodem w naszym kraju często nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy na świecie. Dziurawe drogi, irracjonalne ograniczenia prędkości i poważni kierowcy rajdowi w pojazdach marki BMW, które niestety nie są wyposażone w kierunkowskazy. Jak zachować kulturę jazdy, jeśli takie sytuacje mają miejsce? Z pewnością nie jest to łatwe.Dostosuj jazdę do otoczenia


Sytuacje na drogach są różne. Czasem wynikają one z ludzkiej głupoty, czasem z nerwów, braku doświadczenia lub sytuacji stresowej. Z pewnością nie raz w swoim życiu jechałeś samochodem, spóźniony do pracy, nie raz stałeś w korku. Kto wie, może zawoziłeś rodzącą żonę do szpitala? Zdenerwowanie sięga zenitu, a ty żałujesz, że nie kupiłeś na tę okazję koguta z Allegro, byleby tylko przebrnąć przez trasę. Musisz jednak pamiętać, że droga nie jest twoją własnością, nie jesteś na niej sam. Oprócz ciebie są tam także osoby, które świeżo zdały prawo jazdy i każdy manewr przyprawia je o dreszcze. Nie zachowuj się jak kierowca rajdowy na publicznej drodze. Od tego są specjalne miejsca i tory. Zachowaj kulturę jazdy.


Musisz mieć na uwadze, nie tylko przepisy ograniczające prędkość, ale także i bezpieczne odległości, sygnalizowanie manewrów i ustępowanie pierwszeństwa. Od 1 czerwca 2021 roku nielegalna będzie „jazda na zderzak”, czyli zachowanie zbyt małej odległości od samochodu przed nami. Od tej samej daty wchodzi także obowiązkowe ustępowanie pierwszeństwa pieszym na pasach. Nie zapomnij także o kierunkowskazach. Najlepiej wrzucić kierunek, a dopiero później zacząć hamować. To daje znak kierowcy za tobą, że szykujesz się do manewru i może on np. zjechać na drugi pas czy po prostu zwolnić. Jeśli będziesz czytelny dla innych, unikniesz także wypadku czy kolizji, kiedy to ktoś wjeżdża w tył twojego samochodu, bo wcisnąłeś hamulec w ostatnim momencie.Czym właściwie jest kultura jazdy?


Kultura jazdy to przede wszystkim jazda zgodnie z przepisami i warto zaznaczyć, że to bezpieczna jazda zgodnie z przepisami. To, że 3 samochody przed tobą przekraczają prędkość, nie oznacza, że ty też musisz. To, że ktoś za tobą, nerwowo mruga ci długimi światłami, abyś przyśpieszył, nie oznacza, że należy to zrobić. Nie ma nic złego w przepisowej jeździe, wręcz przeciwnie to fundament bezpieczeństwa. Może wydawać ci się, że na tej trasie zamiast 50 km/h, powinno być 80 km/h, ale zaraz okazuje się, że w jezdni jest dziura, a za 100 metrów czeka cię ostry zakręt.Za kółkiem powinieneś być opanowany


Wiemy i rozumiemy to, że czasem nad emocjami nie da się zapanować. Dlatego, jeśli jesteś silnie zdenerwowany lub zmęczony i masz taką możliwość, odczekaj i odpuść jazdę. Możesz zawsze zajechać na stacje, stanąć na parkingu. Wypić kawę, zapalić papierosa, zadzwonić do kogoś. Zrób, co musisz, ale grunt to aby się uspokoić. Nie daj się też sprowokować. Wiemy, że auto zajeżdżające ci drogę w ostatniej chwili to szybki krok do zdenerwowania, ale nie dawaj kierowcy tej satysfakcji.


Pamiętaj, że manewry w stylu zajeżdżanie komuś drogi, zatrzymywanie się na zatoczkach czy przystankach autobusowych są nielegalne. Czasem myślisz, że robisz dobrze, bo przepuszczasz kierowcę, który się śpieszy, jednak wiele osób zapomina o swoim „ogonie”, czyli pojazdach za nimi. Nie każde auto ma tę samą drogę hamowania. Nie wspominając już o tym, że może nie zadziałać ABS czy ktoś nie wymienił opon w samochodzie np. na zimówki. To, że ty wyhamujesz w kilka sekund, nie oznacza, że ktoś za tobą zrobi to równie szybko. Na to ma wpływ wiele czynników. Choć według prawa, nie zawiniłeś, jeśli gwałtownie zahamowałeś, to jednak warto oszczędzić nerwów sobie i drugiej osobie.


AKTUALNOŚCI Z NASZEGO BLOGA

Mandat za
brak OC

Data: 2 Listopad 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

Ostatnia
mila

Data: 13 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

CZY TO KONIEC MAŁEGO TRANSPORTU MIĘDZYNARODOWEGO?

Data: 8 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł