BLOG

Dlaczego warto zainwestować w kamerę rejestrującą?
www.DrogowaPomoc.com.pl


Dlaczego warto zamontować kamerę rejestrującą w pojezdzie?

Data: 22 Maj 2021r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

Sytuacje na drogach bywają różne. Każdy, kto spędził kilka dobrych godzin za kółkiem, z pewnością był świadkiem sytuacji, w których arogancja i bezczelność uczestników ruchu drogowego sięgała zenitu. Wymuszanie pierwszeństwa, agresja werbalna i fizyczna czy też jazda „na stłuczkę” to tylko nieliczne przypadki, z którymi będziemy musieli się mierzyć, wyjeżdżając w trasy na polskich drogach.


W zamierzchłych czasach policja i sądy rozstrzygające spory kierowców co do zdarzeń drogowych mogły posiłkować się jedynie wyjaśnieniami uczestników wypadków i kolizji lub też polegać na własnej intuicji i doświadczeniu. Na szczęście ten okres mamy już za sobą, ponieważ rozwiązania technologiczne wychodzą nam naprzeciw. Oto kilka powodów, dla których warto zaopatrzyć się w kamerę rejestrującą obraz i dźwięk.Czym jest kamera rejestrująca?


Kamera samochodowa, czy też bardziej fachowo — wideo rejestrator, to małe urządzenie, które montuje się najczęściej na przedniej szybie pojazdu. Nie znaczy to, jednak że na rynku nie ma modeli, które nagrywają obraz zarówno z przodu, jak i z tyłu samochodu, co więcej niektóre z nich mogą nagrywać także wnętrze twojego auta.Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując wideo rejestrator?


Jak każde urządzenia kategorii audiowizualnej kamery samochodowe mają parametry, które określają ich skuteczność i efektywność. Jakie z nich są najbardziej istotne? Oto lista tych z nich które warto sprawdzić przed dokonaniem zakupu:Jakość, w jakiej nagrywa rejestrator (tu np. H3/H4)


O ile jakość dźwięku nie będzie miała aż tak ogromnego znaczenia to jakość obrazu już owszem. Wiadomo, że nawet nagranie w średniej lub niskiej jakości obrazu bez trudu wyłoni sprawce zdarzenia, ale jeśli oddali się on z miejsca kolizji lub wypadku, to łatwiej nam będzie dociekać sprawiedliwości, jeśli nasz wideo rejestrator uchwyci numery tablic rejestracyjnych pojazdu sprawcy. W przypadku obecnie produkowanych kamer samochodowych jakość jest równa lub wyższa 1080 pikseli, więc bez trudu uchwyci markę, model, a także tablicę rejestracyjną innego uczestnika ruchu drogowego.Stabilizacja obrazu (tu np. H3/H4)


Bardzo ważna w momencie dynamicznych zdarzeń drogowych. Jeśli nasz wideo rejestrator nie będzie posiadał wysokiej jakości stabilizatora obrazu w zestawie, może w przypadku uderzenia tracić ostrość lub zmieniać kąt i płaszczyznę, którą będzie nagrywał.Pojemność karty pamięci  (tu np. H3/H4)


Jak wiadomo, im lepszej jakości jest obraz, tym więcej pamięci będzie zajmował. Tak więc nie możemy dopuścić do sytuacji, w której sytuacje drogowe będziemy nagrywać w jakości Ultra HD, a zapis z tych nagrań spoczywać będzie na 32 GB pamięci podręcznej kamery. Obecnie kamery mogą posiadać nośniki pamięci, które są w stanie pomieścić aż 256 GB danych.Pojemność akumulatorów zasilających kamerę samochodową  (tu np. H3/H4)


W momencie, kiedy prowadzimy auto, problem nie występuje, ponieważ najczęściej wideo rejestrator podłączony jest do naszego gniazda samochodowego lub USB. Gorzej jest, kiedy nasze auto stoi zaparkowane i kamera nie może pobierać energii z naszego akumulatora. Wtedy jedynym źródłem zasilania są jej własne zasoby energii, które gromadzi w swoich akumulatorach podczas ładowania. Warto zadbać o to by kamera mogła zarejestrować ewentualną stłuczkę parkingową, nawet kiedy auto stoi w bezruchu parę dni.Co daje nam rejestrowanie obrazu i dźwięku podczas jazdy samochodem?


Praktyczne zastosowanie wideo rejestratorów można znaleźć w dwóch przypadkach:

  • Zastosowanie rekreacyjne – kamery samochodowe mogą być używane do utrwalania krajobrazów i malowniczych okolic, podczas jazdy samochodem. Co więcej, nowsze modele posiadają też funkcje GPS i Wi-Fi.
  • Zastosowanie rejestratora jako dowodu w przypadku zdarzenia drogowego – tutaj można by przytoczyć wiele sytuacji, ale wystarczy prześledzić sobie parę materiałów na YouTubowym kanale „Stop Cham”. Warto zaznaczyć, że ta oddolna inicjatywa wykracza już dawno poza granice Rosji, w której ma swoje początki. Z materiałów zebranych przez zwykłych kierowców, jasno wynika, że sytuacje takie jak: wymuszanie pierwszeństwa, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, ucieczki z miejsca kolizji, jazda na stłuczkę czy nawet rzucanie się pod koła jadącego pojazdu to w Polsce nieodosobnione przypadki. Dlatego też posiadanie kamery samochodowej staje się nie jako spadochronem prawnym dla nas kierowców, którzy chcą się ustrzec przed niesprawiedliwym potraktowaniem przez sąd czy policje.


Czy powinniśmy zabierać wideo rejestrator w trasy międzynarodowe?


Oczywiście zabranie ze sobą kamery samochodowej zawsze polepszy komfort naszej jazdy oraz bezpieczeństwo z nią związane. Tak samo, jak w Polsce tak i na całym świecie możemy natknąć się na kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego, naciągaczy czy też osoby pod wpływem środków psychoaktywnych. Jednak w wielu krajach posiadanie kamery samochodowej, rejestrującej obraz i dźwięk jest nielegalne. I to właśnie w tych krajach należy wystrzegać się używania takich kamer, ponieważ może to skończyć się nałożeniem na nas mandatu lub wyciągnięciem innych prawnych konsekwencji. Oto lista państw, w których posiadanie wideo rejestratora nie jest legalne lub podlega ograniczeniom:

  • Portugalia i Austria – w tych krajach występuje całkowite embargo na posiadanie kamery rejestrującej w samochodzie. Jeśli mimo to zaryzykujesz złamanie prawa, to możesz liczyć na karę wartości kilku tysięcy euro.
  • Norwegia, Słowacja, Wielka Brytania – są to kraje w których używanie wideo rejestratora jest legalne, ale nie może się on znajdować w zasięgu wzroku osoby kierującej pojazdem.
  • Francja – prawo tam obowiązujące zezwala na używanie kamery samochodowej, jednak surowo zabrania umieszczania wykonanych nią nagrań w internecie. Jest to spowodowane ochroną danych osobowych, która we Francji stoi na wysokim poziomie.
  • Węgry – w tym państwie nie ma żadnych restrykcji jeśli chodzi kamery rejestrujące obraz i dźwięk. Jednak materiały nagrane przez wideo rejestrator musimy usunąć do 5 dni od powstania nagrania.

AKTUALNOŚCI Z NASZEGO BLOGA

Mandat za
brak OC

Data: 2 Listopad 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

Ostatnia
mila

Data: 13 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

CZY TO KONIEC MAŁEGO TRANSPORTU MIĘDZYNARODOWEGO?

Data: 8 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł