BLOG

Jakie masz obowiązki po zakupie samochodu?
www.DrogowaPomoc.com.pl


Twoje obowiązki po zakupie auta

Data: 20 Kwiecień 2021r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

Zastanawiasz się, jakie wyzwanie będą stały przed tobą kiedy już kupisz swój wymarzony samochód? Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę, że zakup samochodu to coś więcej niż przekazanie gotówki właścicielowi pojazdu. Nie możemy tak po prostu wziąć kluczyków i odjechać. Podczas zakupu, a także w najbliższym czasie po jego dokonaniu, musimy dopełnić szeregu formalności w przeciwnym wypadku czekają nas sankcje prawne, kary oraz grzywny.


Zawsze warto dokładnie przeczytać umowę kupna-sprzedaży!


Na umowie koniecznie muszą znaleźć kluczowe informacje dotyczące pojazdu jego właściciela oraz samego kupującego. Zwróć uwagę czy na pewno wszystko z poniższej listy ma odniesienie w umowie którą chcesz podpisać:Dane personalne (tu np. H3 lub H4)


Dlaczego są tak niezwykle ważne? Ponieważ dzięki nim możemy wyróżnić każdy z podmiotów który dokonuje kupna lub sprzedaży, w tym wypadku pojazdu. Jeśli dane te nie zgadzałyby się ze stanem faktycznym, umowa mogłaby zostać uznana za nie ważną lub bardzo łatwo można by podważyć jej autentyczność. Na umowie kupna-sprzedaży muszą się znaleźć dane takie jak:

 • imię i nazwisko zarówno osoby kupującej jak i sprzedającej;
 • numer Pesel każdego podmiotu który bierze udział w transakcji;
 • nazwa i numer dokumentu przy pomocy którego można potwierdzić tożsamość osób których dotyczy umowa;
 • adres zamieszkania i zameldowania osoby kupującej i sprzedającej;


Dane Pojazdu (tu np. H3 lub H4)


Te dane będą równie ważne co te dotyczące kupującego i sprzedającego, ale dotyczyć będą przedmiotu umowy. Jeśli te informacje nie będą zgodne ze stanem faktycznym to może dojść do tego, że kupimy inny pojazd niż ten który był w naszym zainteresowaniu lub nawet pojazd nieistniejący. Oto informacje dotyczące pojazdu które musisz sprawdzić zanim podpiszesz umowę:

 • marka i model pojazdu;
 • rok produkcji pojazdu;
 • przebieg pojazdu;
 • numer rejestracyjny oraz numer nadwozia VIN;

Pozostałe dane (tu np. H3 lub H4)


Pozostałe dane to takie które również możemy traktować jako przedmiot transakcji, ale nie dotyczą one bezpośrednio pojazdu, ani osób związanych z pojazdem. Jednakże są one równie ważne, ponieważ stanowią one o wartości pojazdu oraz o jego legalnym poruszaniu się po polskich drogach, zwróć uwagę na:

 • aktualną polisę ubezpieczenia OC, jest ona niezbędna do tego, żeby pojazd mógł poruszać się po polskich drogach;
 • kwota za którą pojazd jest sprzedawany, zapisana w systemie liczbowym oraz słownie;
 • data i miejsce zawarcia umowy;
 • określenie która ze stron poniesie koszty związane z podpisaniem umowy, podatek PCC lub VAT;

Poza wyżej wymienionymi danymi warto jest także pamiętać o tym, że umowa, aby nabrała wartości prawnej musi zostać podpisana przez obie strony. Ważnym elementem przy tego typu transakcjach jest także oświadczenie osoby sprzedającej o tym, że stan techniczny pojazdu jest jej znany i nie ma co do niego żadnych zastrzeżeń.Podatek PCC czym jest i kiedy musisz go zapłacić?


Jeśli podpisanie umowy kupna-sprzedaży masz już za sobą i przekazałeś pieniądze właścicielowi, to prawnie stałeś się posiadaczem pojazdu mechanicznego. Niestety nie jest to koniec wydatków. Czas na podatki, a konkretniej na podatek PPC.


Podatek PCC to inaczej podatek od czynności cywilnoprawnych. Jest on regulowany przez ustawę z dnia 9 września 2000 roku. Taki podatek kierowany jest głównie do osób, które nie zajmują się działalnością handlową, a przez to rozumiemy, że nie odprowadzają regularnie podatku VAT oraz nie są osobami prawnymi.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 wyżej wymienionej ustawy, podatek od czynności cywilnoprawnych nałożony jest na każdą osobę, która zawiera umowę sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, a do tego typu umów możemy zaliczyć umowę kupna-sprzedaży pojazdu mechanicznego


Czy taki podatek ma w ogóle sens lub jakąkolwiek podstawę logiczną? Odpowiedź jest prosta. W tym wypadku według prawa cywilnego kupowanie samochodu traktowane jest równoznaczne z powiększaniem swojego dobytku. Niestety prawo zapomina o tym, że wydajemy w tej operacji nasze pieniądze jednocześnie pomniejszając nasz dobytek.Ile więc wynosić będzie podatek PCC i jakie są okoliczności jego zapłacenia?


Jeśli podpiszesz umowę kupna-sprzedaży to od daty jej zawarcia masz 14 dni na złożenie deklaracji PCC-3, co będzie równoznaczne z zapłaceniem podatku w wysokości 2 procent wartości samochodu.Czy można coś zrobić, żeby nie płacić podatku PCC?


Mogłoby się wydawać, że najlepszym rozwiązaniem będzie sprzedanie auta za jak najniższą cenę a faktyczną kwotę za pojazd przekazać „pod stołem„. Niestety w tym przypadku urząd skarbowy nie zostawia furtki dla oszustów podatkowych. Jeśli w ocenie wyżej wymienionego urzędu wartość rynkowa auta jest wyższa, niż kwota widoczna w umowie kupna-sprzedaży, to podatek będzie odprowadzony od tego, jaka jest faktyczna wartość auta, a nie od ceny widniejącej na umowie.


Jednak jeśli kupimy samochód nie od osoby prywatnej, a od firmy, bądź prosto z salonu to podatek PCC nie będzie nas dotyczył, ponieważ każda firma zarejestrowana w Polsce jest płatnikiem VAT i to na nią spada obowiązek zapłacenia danego VAT-u od transakcji. Jednak w tym wypadku cena jaką zapłacimy za samochód może być podniesiona o właśnie ten podatek.


Tak samo podatku PCC nie zapłacimy, jeśli pojazd który kupimy będzie przedstawiał wartość rynkową która wynosić będzie 1000 zł lub mniej.Nie zapomnij zerknąć na OC samochodu który kupujesz!


Jeśli jesteś pierwszym właścicielem pojazdu mechanicznego, czyli, innymi słowy, dokonałeś zakupu w salonie, to musisz jak najszybciej wykupić oraz regularnie opłacać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, w skrócie OC. Jeśli tego nie zrobisz, możesz liczyć się z surowymi sankcjami prawnymi i grzywnami sięgającymi nawet kilku tysięcy złotych.


W przypadku kiedy nie jesteś pierwszym właścicielem pojazdu i odkupujesz go od kogoś to w momencie zawarcia umowy kupna-sprzedaży spada na ciebie obowiązek ubezpieczenia pojazdu. W takim wypadku możesz:

 • Wypowiedzieć obecną polisę OC i zawrzeć nową. Jednak należy zrobić to w taki sposób by samochód pozostawał ubezpieczony ciągle. Przez co należy rozumieć, że nie można sobie pozwolić na nawet jeden dzień przerwy między starym a nowym ubezpieczeniem.
 • Nie wypowiadać obecnej już polisy OC, jednakże należy powiadomić ubezpieczyciela o fakcie zakupu pojazdu. W takim wypadku ubezpieczyciel ma prawo do ponownego oszacowania ryzyka związanego z użytkowaniem samochodu przez nowego właściciela. Następnie ma prawo do ponownego przeliczenia składki na polisę, a co za tym idzie jeśli nowy właściciel ma inny: wiek, płeć, staż za kierownicą czy nawet zawód może spotkać się z koniecznością dopłaty do zastanego ubezpieczenia OC.

AKTUALNOŚCI Z NASZEGO BLOGA

Mandat za
brak OC

Data: 2 Listopad 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

Ostatnia
mila

Data: 13 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

CZY TO KONIEC MAŁEGO TRANSPORTU MIĘDZYNARODOWEGO?

Data: 8 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł