BLOG

Kiedy można holować samochód?
www.DrogowaPomoc.com.pl


Kiedy i jak należy holować samochód?

Data: 9 Luty 2021r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

Samochód jako rzecz “martwa” się psuje. W idealnym świecie naprawiamy wszystko na bieżąco, przegląd zawsze na czas, a mechanik nie ma ani jednego zastrzeżenia. Niestety rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Co zrobić jeśli podczas jazdy auto stanie? Czy można je tam zostawić? Odholować? Wezwać pomoc drogową? Odpowiadamy!Holowanie pojazdu czy pomoc drogowa?


Najłatwiej jest zadzwonić po pomoc drogową. Przyjeżdża firma, specjalnym samochodem, czyli lawetą. Pakuje auto na pakę i odwozi na twoją posesję, parking lub wprost do mechanika. Szybko, sprawnie i bezproblemowo. Niestety pomoc drogowa to nie firma, która cały dzień siedzi i czeka na telefon. Choć przeciętny człowiek nie zdaje sobie z tego sprawy, takie osoby mają pełne ręce roboty. O ile samochód stoi w miejscu w którym nikomu nie wadzi na taką pomoc można poczekać nawet i kilka godzin. Nie zawsze jest taka możliwość. Wtedy często decydujemy się na holowanie pojazdu.Jak holować samochód zgodnie z prawem?


Przepisy dotyczące holowania znajdują się w Art. 31 Ustawy o ruchu drogowym [Warunki i zakazy holowania], znanej także jako Kodeks drogowy. Znajdziesz tam informację zarówno o tym, kiedy samochód można holować, a kiedy jest to niedozwolone, jak i należy czekać na pomoc drogową.Kiedy można holować samochód?


Według Ustawy o ruchu drogowym kierujący może holować pojazd silnikowy pod warunkiem, że prędkość pojazdu holującego nie przekracza 30 km/h w obszarze zabudowanym oraz 60 km/h poza tym obszarem. Jakie światła należy włączyć? Światła mijania. Nie wolno holować pustego samochodu i nie wolno posadzić za kierownicą kogoś, kto nie ma prawo jazdy. Dodatkowo pojazd holowany jest połączony z pojazdem holującym w sposób wykluczający odczepienie się w czasie jazdy; nie dotyczy to holowania motocykla, który powinien być połączony z pojazdem holującym połączeniem giętkim w sposób umożliwiający łatwe odczepienie.


Pojazd holowany powinien być oznaczony z tyłu po lewej stronie, trójkątem ostrzegawczym, a jeśli jest słaba widoczność należy włączyć dodatkowo światła pozycyjne. Ta zasada nie tyczy się motocykli. Warto także pamiętać, że holowanie powinno się odbywać na połączeniu sztywnym jest sprawny co najmniej jeden układ hamulców, a w pojeździe holowanym na połączeniu giętkim – dwa układy. Odległość między pojazdami powinna wynosić nie więcej niż 3 metry przy połączeniu sztywnym lub od 4 do 6 metrów przy połączeniu giętkim. Połączenie powinno by oznaczone biało-czerwonymi psami lub żółtą (ewentualnie czerwoną) chorągiewką. Należy dodać także, że pojazd holowany, jeżeli to możliwe, ma obowiązek używać kierunkowskazów.Kiedy nie można holować pojazdu?


Zabrania się holowania pojazdu jeśli ma on niesprawny układ kierowniczy lub niesprawne hamulce. Dodatkowo nie wolno holować więcej niż jednego pojazdu (z wyjątkiem pojazdu członowego) czy pojazdu z przyczepą (naczepą). Ważny aspekt to także zakaz holowania pojazdu za pomocą  połączenia giętkiego, jeżeli w pojeździe tym działanie układu hamulcowego uzależnione jest od pracy silnika, a silnik jest unieruchomiony. Z pewnością wiesz, że nie wolno ci holować pojazdu na autostradzie. To zrobić może tylko pomoc drogowa i to do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych.Jak prawidłowo holować samochód?


W swoim samochodzie warto posiadać nie tylko zestaw kluczy czy kable do odpalenia, ale i linę. Dostaniesz ją na każdej stacji benzynowej, a jej cena zaczyna się już od około 20 złotych. Sprawdź i upewnij się, że posiadasz w samochodzie trójkąt ostrzegawczy. Jest to obowiązkowe wyposażenie każdego pojazdu!


Samochód padł – trzeba holować. Co teraz? Zacznij od umieszczenia trójkąta ostrzegawczego w odpowiednim miejscu. Dla przypomnienia: lewa strona auta.  W przypadku złej widoczności lub holowania w nocy należy włączyć światła pozycyjne. Błędem jest włączenie świateł awaryjnych. Przyczep linę do haków holowniczych. Nie przyczepiaj jej do zderzaków czy wahaczy to jest nie tylko zabronione, ale i niebezpieczne. Jeśli jest taka możliwość – połącz się z kierowcą drugiego pojazdu przez połączenie telefoniczne. Wtedy łatwiej będzie wam się komunikować. Dla pewności – ustalcie np. sygnał dźwiękowy lub jakiś znak na wypadek awaryjnego hamowania.


Główna zasada holowania to bezpieczeństwo. Nie rób nic na siłę, nie przyśpieszaj zbyt gwałtownie. Jedźcie powoli z zachowaniem szczególnej ostrożności. Zbyt duże rozproszenie może kosztować kierowców obu pojazdów, sporo pieniędzy i nakładów finansowych. Nie mówiąc już o uszczerbku na zdrowiu. Szerokiej drogi!


AKTUALNOŚCI Z NASZEGO BLOGA

Mandat za
brak OC

Data: 2 Listopad 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

Ostatnia
mila

Data: 13 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

CZY TO KONIEC MAŁEGO TRANSPORTU MIĘDZYNARODOWEGO?

Data: 8 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł