BLOG

Laweta autostrada A4 Co należy wiedzieć wybierając się w daleką podróż?
www.DrogowaPomoc.com.pl


Laweta autostrada A4. Co warto wiedzieć wybierając się w daleką podróż?

Data: 9 Styczeń 2021r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

Autostrada A4 jest obecnie najdłuższą autostradą w Polsce. Mierzy aż 667 kilometrów i na południowej części naszego kraju łączy zachód ze wschodem Polski. Biegnie aż przez pięć województw: dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie. Rozpoczyna swój bieg w Jędrzychowicach (na granicy z Niemcami), a kończy się w rejonie przejścia granicznego z Ukrainą, nazywanego Korczowa Krakowiec. Na tak długim odcinku, laweta autostrada A4 bardzo często jest wzywana do kolizji, stłuczek i wypadków. Nierzadko również zespół pomocy drogowej musi się mierzyć z awariami na drodze. Dotyczy to zarówno samochodów osobowych, jak i dostawczych i TIRów.W czym może nam pomóc laweta autostrada A4?


Na samym początku należy zaznaczyć, że autostrada A4 jest bardzo istotną częścią jednego z najważniejszych szlaków transportowych na terenie całej Europy. Autostrada ta jest pewnego rodzaju punktem tranzytowym pomiędzy krajami Europy Zachodniej i Europy Wschodniej. Na tak istotnym odcinku drogi każdego miesiąca podróżują po nim tysiące, jeśli nie dziesiątki tysięcy pojazdów samochodowych. Statystycznie więc rzecz biorąc, nierzadko przydarzają się na nim wydarzenia, dla których laweta na autostradzie A4 jest jedynym rozwiązaniem.W jakich konkretnie sytuacjach może nam pomóc laweta na autostradzie?


Po pierwsze, trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że na autostradzie relatywnie często dochodzi do awarii samochodów. Dlaczego? Głównie dlatego, że na autostradzie A4 pokonujemy z reguły bardzo długie odcinki drogi. Część z pojazdów poruszających się po A4 niestety może nie podołać temu wyzwaniu i najzwyczajniej w świecie odmówić posłuszeństwa. Dlatego też, laweta na autostradzie A4 wzywana jest bardzo często do zdarzeń takich jak awaria silnika, uszkodzone koło czy też opona, a także awarie innych układów samochodu.Kiedy jeszcze niezbędne jest lawetowanie samochodu?


Drugim, najczęstszym powodem, dla którego wzywany jest na autostradę zespół lawety, to oczywiście wypadki. Autostrady mają z założenia przyspieszać podróż z punktu A do punktu B. W związku z tym, na autostradach rozwijamy prędkości zdecydowanie większe, niż na innych drogach. Co prawda daleko nam do autostrad niemieckich, gdzie prędkości są jeszcze wyższe, ale nawet na naszym rodzimym podwórku często poruszamy się po autostradach bardzo, bardzo szybko. Sprzyja to niestety wypadkom. Laweta na autostradzie A4 niejednokrotnie jest wzywana właśnie do wypadków, które wymagają późniejszego lawetowania samochodów z autostrady.Laweta na autostradzie A4 a warunki pogodowe.


Mimo tego, że prognozy pogody ogląda (lub też mimochodem słucha w radiu) większość kierowców, niestety nie zawsze są one na tyle precyzyjne, żeby dokładnie przewidzieć to, jaka aura pogodowa będzie nam towarzyszyła konkretnego dnia. Często jako kierowcy jesteśmy zaskakiwani komunikatami o tym, że na autostradzie A4 konieczne było wezwanie lawety do kilkunastu aut, które rozbiły się w karambolu pod tą, czy też inną miejscowością. Często są to komunikaty przekazywane z dokładnością do konkretnego kilometra danego odcinka trasy. Jest to możliwie dzięki słupkom pikietażowym, o których pisaliśmy ostatnio na naszym blogu <link>. Warto zapoznać się z oznaczeniem słupków, ponieważ w przypadku konieczności wezwania lawety na autostradę, ta wiedza może się okazać bardzo istotna.Dlaczego warto znać oznaczenie słupków pikietażowych? Czy mogą one pomóc lawecie na autostradzie?


Wspomniane wyżej słupki pikietażowe stanowią bardzo cenną informację dla zespołów lawet w obrębie autostrady, które muszą przyjechać na konkretne zdarzenie. Dzięki nim, jesteśmy w stanie określić z dokładnością do 100 metrów nasze położenie na autostradzie! Zespół autolawety dzięki temu z pewnością łatwiej i szybciej  trafi z pomocą, kiedy będzie przez nas wezwany do lawetowania naszego uszkodzonego, bądź powypadkowego auta. Oprócz transportu naszego pojazdu, każda profesjonalna laweta powinna zabrać również wszystkich pasażerów uszkodzonego auta w dowolne miejsce na mapie Polski.Laweta na autostradzie A4 a wymiana opon.


Jako profesjonalny zespół autolawety zauważyliśmy, że część wypadków na autostradzie A4 jest spowodowana brakiem wymiany opon z letnich na zimowe. Nasza laweta niejednokrotnie jest wzywana do sytuacji, w której auto naszego klienta wpadło w poślizg właśnie z powodu niewymienionych opon. Jako zespół lawety na autostradzie  A4 zauważyliśmy, że większość osób uważa, że opony nadają się do wymiany z letnich na zimowe dopiero w przypadku… mrozów i opadów śniegu. To błąd! Opony z letnich na zimowe należy wymieniać zdecydowanie szybciej, między innymi właśnie dlatego, żeby nie zostać zaskoczonym w przypadku śliskiej nawierzchni. Najczęściej rekomendowana jest zmiana opon już przy temperaturze około 7-8 stopni Celsjusza! I takie rozwiązanie rekomenduje również nasz zespół lawety na autostradzie A4.Czy na autostradzie wolno holować samochód? Czy może jednak niezbędne jest lawetowanie?


Po pierwsze, na samym początku należy zauważyć, że holowanie na autostradzie przez osoby nieposiadające odpowiednich uprawnień oraz sprzętu jest zabronione. Oznacza to w praktyce, że na autostradzie holować mogą jedynie pojazdy specjalnie do tego przygotowane. Profesjonalna laweta autostrada A4 to jedyna możliwość, aby samochód na autostradzie holować. Nie możemy, jako „zwykli” kierowcy holować auto nawet znajomego, czy kogoś z rodziny. Przystępując do takiego holowania łamiemy prawo i narażamy się na mandat, ale przede wszystkim stwarzamy ogromne zagrożenie dla innych uczestników autostrady, którą się w takiej sytuacji poruszamy.Dlaczego tylko profesjonalna pomoc drogowa może holować samochody na autostradzie?


Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że profesjonalna laweta na autostradzie a4 jest wyposażona chociażby w sygnały błyskowe (nazywane potocznie „kogutami”), dzięki którym zespół lawety jest widoczny dla innych kierowców z bardzo dalekiej odległości. Jeżeli zatem przydarzyła się nam niefortunna przygoda, w której nasze auto wymaga transportu do najbliższego mechanika oraz gruntownej naprawy, jedyne co nam pozostaje to wezwanie profesjonalnego zespołu pomocy drogowej (który jest wyposażony chociażby w lawetę) i który będzie w stanie bezpiecznie i zgodnie z przepisami pomóc nam w takiej sytuacji.


AKTUALNOŚCI Z NASZEGO BLOGA

Mandat za
brak OC

Data: 2 Listopad 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

Ostatnia
mila

Data: 13 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

CZY TO KONIEC MAŁEGO TRANSPORTU MIĘDZYNARODOWEGO?

Data: 8 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł