BLOG

Jak sprowadzić auto zza granicy?
www.DrogowaPomoc.com.pl


W jaki sposób sprowadzić auto zza granicy?

Data: 21 Marzec 2021r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

Sprowadzanie samochodów zza granicy to coś normalnego i na porządku dziennym. Często sprowadzenie samochodu np. z Niemiec wydaje się ruchem, który pozwoli na zaoszczędzenie kilku groszy. Nie raz samochody sprowadza się zza granicy ponieważ w naszym kraju, nie ma dostępnego konkretnego modelu, marki czy koloru. Wtedy faktycznie taka wycieczka po samochód to jedyna opcja. Jakie formalności musisz dopełnić? Jak się do tego zabrać? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości!Ile samochodów sprowadzonych zostało zza granicy do polski?


Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR przeprowadził badania, które wykazały, że w 2020 roku do Polski sprowadzona ponad 840 tysięcy samochodów zza granicy. Najczęściej sprowadzano samochody z krajów takich jak np. Niemcy (489 tysięcy), Francja (83 tysiące), Belgia (57 tysięcy) czy Holandia (35 tysięcy). Nie zawsze sprowadzenie samochodu zza granicy okazuje się, tańszą opcją. Główny powód, dla którego Polacy decydują się na import to stan danego pojazdu, który często jest znacznie lepszy niż te same modele dostępne w Polsce.Ile kosztuje sprowadzenie samochodu do Polski?


To, ile finalnie wyniesie cię transport zza granicy do Polski zależy od wielu czynników. Jeśli możesz samodzielnie przetransportować pojazd sprawa jest znacznie prostsza i przede wszystkim tańsza. W przypadku zorganizowanego transportu cena rośnie, ponieważ za kilometr trasy zapłacisz średnio od 1 do 2 zł. Jeśli więc chcesz przetransportować samochód z Frankfurtu do Warszawy musisz zapłacić od 1000 do 2000 złotych. Oczywiście, w przypadku samodzielnego kosztuj musisz wziąć pod uwagę także koszty załatwienia spraw użędowych, opłaty za autostrady czy hotele w momencie w którym czeka cię nie tylko długa trasa, ale i poszukiwania. Wielu kierowców udaje się np. do rodziny czy znajomych mieszkających w danym kraju. Bierze się wtedy dwutygodniowy urlop i spędza się go na chodzeniu po komisach czy sprawdzaniu samochodów z internetowych aukcji.


To jednak nie koniec kosztów. Po sprowadzeniu samochodu zza granicy musisz dopełnić wszelakich formalności. Mowa tutaj o akcyzie, rejestracji, opłaceniu cła oraz ubezpieczeniu.Akcyza za sprowadzenie samochodu zza granicy


Akcyza to podatek, który należy uiścić za sprowadzenie samochodu zza granicy. Akcyzę należy opłacić w ciągu 30 dni od powstania obowiązku podatkowego.  Jak przeliczyć koszta? Musisz zacząć od przeliczenia wartości samochodu z innej waluty na polskie złote na podstawie kursów podanych na stronie Narodowego Banku Polskiego, a następnie zgodnie z procentem, wyliczyć koszta.Aktualne stawki dzielą się na dwa rodzaje:


  • dla samochodów z silnikami o pojemności do 2000 cm3 – 3,1%;
  • dla samochodów z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm3 – 18,6%;
  • dla samochodów hybrydowych i elektrycznych o pojemności do 2000 cm3 – 9,3%;
  • dla samochodów hybrydowych o pojemności mniejszej lub równej 2000 cm3 – 0%;


Rejestracja pojazdu zza granicy


Samochód należy także oczywiście zarejestrować czyli wyrobić dowód rejestracyjny oraz tablicę. Koszt urzędowy to 256 złotych, jednak należy do tego doliczyć także usługi tłumacza przysięgłego. Zwykle jedna strona wynosi od 30 do 60 złotych.Opłacenie cła – import samochodu zza granicy


Cło to coś, czego nie da się uniknąć. Do akcyzy musisz doliczyć także opłatę 10% cła oraz podatku VAT. W Polsce wynosi to aż 23% wartości pojazdu.Ubezpieczenie – polisa OC dla samochodu zza granicy


Ostatni krok to wykup odpowiedniego ubezpieczenia OC. Musisz to zrobić szybko, ponieważ najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Dla osób niezdecydowanych polecamy możliwość krótkoterminowego OC, które ważne jest przez miesiąc.Jak sprawdzić samochód przed zakupem?


Pamiętaj, że przed zakupem samochodu należy go dokładnie sprawdzić. Tyczy się to nie tylko zakupów w Polsce, ale i w Niemczech, Belgi, Francji czy jakimkolwiek innym kraju. Zacznij od sprawdzenia, czy osoba, która pokazuje ci samochód, faktycznie jest osobą, której imię i nazwisko widnieje w dowodzie osobistym. Sprawdź przegląd, ubezpieczenie, ewentualne usterki, a także to, czy samochód nie jest kradziony. Najlepiej jest sprawdzić to na stronie https://historiapojazdu.gov.pl/.


Będzie ci do tego potrzebny numer VIN, numery tablic rejestracyjnych, rok produkcji, marka oraz model. Po wpisaniu wszystkich istotnych detali wygeneruje się raport o pojeździe. Znajdziesz w nim dane techniczne, informacje o dokumentach, homologacji, ubezpieczeniu, ilości właścicieli od nowości oraz przeglądach.Dokumenty potrzebne do zakupu samochodu za granicą


W Polsce potrzebna jest umowa kupna-sprzedaży pojazdu, a co za granicą? Dokładne to samo! Poza umową kupna-sprzedaży musisz także otrzymać kartę pojazdu, dowód rejestracyjny oraz zaświadczenie o wyrejestrowaniu samochodu. Warto zapytać już zawczasu czy istnieje możliwość sporządzenia dokumentów w obu językach np. w języku polskim oraz niemieckim.Jak przewieźć samochód do Polski?


Ostatnie co musisz zrobić, zanim przystąpisz do formalności już w Polsce to właśnie transport samochodu zza granicy do kraju. Możesz zrobić to samodzielnie, ale tylko i wyłącznie jeśli samochód wciąż jest zarejestrowany, posiada ważny przegląd raz ubezpieczenie OC, jeśli jest inaczej masz kilka opcji.


  • Laweta to najprostszy sposób. Nawet nie musisz osobiście odbierać samochodu, ani kupować wywozowych tablic czy tymczasowego OC, jednak oczywiście za taką usługę zapłacisz i to nie mało. Wiąże się to jednak z komfortem, a jak wiadomo, za komfort się płaci.
  • Samodzielny transport wymagać będzie od ciebie zaopatrzenia się w tymczasowe tablice wywozowe oraz krótkoterminowe OC. Jeśli auto nie jest wyrejestrowane w kraju macierzystym, a posiada przegląd oraz OC to możesz w Polsce użytkować je przez 30 dni, zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, po tym czasie muszą być już dopełnione wszelkie formalności.


Jak więc sam widzisz wcale nie jest to takie łatwe i proste jak mogłoby się wydawać, dlatego zanim zdecydujesz się na taki krok, oblicz wszelkie koszta, a także i rozplanuj cały proces zakupu samochodu. Nie zawsze się to opłaca. Musisz być bardzo ostrożny.


AKTUALNOŚCI Z NASZEGO BLOGA

Mandat za
brak OC

Data: 2 Listopad 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

Ostatnia
mila

Data: 13 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

CZY TO KONIEC MAŁEGO TRANSPORTU MIĘDZYNARODOWEGO?

Data: 8 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł