BLOG

Jak ważne są pasy bezpieczeństwa?
www.DrogowaPomoc.com.pl


Jak ważną rolę spełniają pasy bezpieczeństwa?

Data: 30 Maj 2021r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

Pasy bezpieczeństwa. Na ich temat panuje wiele faktów i mitów. Jedni mówią, żeby zapinać, inni kategorycznie się przed tym bronią. Nie pomagają ani kontrole Policji czy Straży Miejskiej, ani mandaty. W sieci możesz nawet kupić specjalne białe koszulki, z czarnym paskiem, które mają “imitować” zapięte pasy bezpieczeństwa. Kosmos, prawda? Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej i sprawdzić jaką funkcję pełnią i czy faktycznie mogą uchronić nas przed śmiercią. Zaciekawiony? W takim razie czytaj dalej.Zapinać czy nie zapinać? Która opcja jest lepsza i bezpieczniejsza?


Ci, którzy nie zapinają pasów, jako główny argumentu używają faktu, że możesz wylecieć przez przednią szybę, a po chwili auto zajmie się ogniem, co uratuje ci życie. Choć ten argument ma w sobie odrobinę racji. Sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Czas na powrót do szkoły, na lekcję fizyki. Słyszałeś o czymś takim jak masa uderzeniowa? Jeśli ważysz 50,60,70 czy nawet 80 kilogramów i poruszasz się z dozwoloną prędkością, czyli 50 km/h. Uderzasz w słup, drzewo lub inną nieruchomą przeszkodę. Twoje ciało zamienia się w pocisk, o ogromnej masie uderzeniowej, która wyniesie nawet kilka ton. O ile nie umrzesz z powodu ognia w samochodzie, możesz umrzeć z powodu uszkodzeń twojego ciała. Jak wszyscy wiemy skóra i kości, a materiał, z którego wykonane są pociski to nie to samo tworzywo.


Kluczem do sukcesu, czyli do uratowania twojego życia są zapięte pasy bezpieczeństwa. Istotne jest także to, że powinny zostać one zapięte w odpowiedni sposób. Upewnij się, że pas nie jest skręcony, jest napięty, ale nie krępuje twoich ruchów. W zimę zaleca się zdjęcie ciepłych, grubych, puchowych kurtek, tak aby pasy przylegały bezpośrednio do twojego ciała.


Większość aut wyposażonych jest w poduszki powietrzne. Należy jednak zaznaczyć, że brak pasów oznacza, że poduszka nie zadziała w odpowiedni sposób i nie spełni swojej podstawowej funkcji. Dlaczego? Ponieważ siła, z jaką nasze ciało w nią uderza, jest zbyt duża i poduszka nie jest w stanie zamortyzować całej tej siły.Kto może jeździć bez pasów? Nie każdy musi je zapinać


Nie każda osoba, która znajduje się w pojeździe, musi zapinać pasy. W 1983 roku w Polsce wprowadzono obowiązek ich zapinania, jednak wtedy dotyczył on tylko kierowcy i osoby zajmującej miejsce pasażera. Obecnie osoby siedzące z tyłu, również muszą zapinać pasy bezpieczeństwa. Od tej reguły są jednak odstępstwa.Pasów nie musi zapinać:

  • kobieta w widocznej ciąży — co istotne, to policjant podczas kontroli ocenia czy ciąża jest na tyle widoczna, że osoba może jechać bez zapiętych pasów, także ta reguła nie zadziała w przypadku osób w pierwszym, drugim czy trzecim miesiącu ciąży,
  • instruktor lub egzaminator kursu na prawo jazdy — tutaj chodzi o bezpieczeństwo zarówno instruktora, jak i kursanta, który w obliczu stresu może zrobić na jezdni coś naprawdę groźnego lub nieprzewidywalnego.


Ciekawostka: za niewłaściwie przewożenie np. psa lub kota, kierowca może otrzymać mandat w wysokości nawet do 200 złotych. O tym decyduje policjant, przeprowadzający kontrolę, mając na uwadze przepisy o ruchu drogowym. Pasy bezpieczeństwa warto zapiąć nawet swojemu psiakowi, a kota umieścić najpierw w transporterze, a potem zabezpieczyć. Specjalne klatki czy pasy bezpieczeństwa dostępne są w sklepach zoologicznych.Brak pasów? Pożegnaj się ze 100% OC


Wypłata OC, należy ci się tylko w momencie, w którym to nie ty byłeś sprawcą wypadku lub kolizji. Wielu kierowców jednak nie wie, że jeśli miałeś wypadek, skończyłeś w szpitalu w złym stanie, ale podczas zdarzenia drogowego nie miałeś zapiętych pasów bezpieczeństwa to ubezpieczyciel, obetnie ci kilkadziesiąt procent odszkodowania. Dlaczego? Ponieważ na dobrą sprawę, twoje niezapięte pasy przyczyniły się do zwiększenia szkody. Miałbyś mniejsze obrażenia, koszty twojej hospitalizacji, leczenia i rehabilitacji również byłyby mniejsze. Przygotuj się zatem na mniejsze odszkodowania, nawet o 50%!


Masz NNW, czyli ubezpieczenie na życie? Dokładnie przeczytaj umowę, którą podpisałeś. Szybko może okazać się, że jeśli zostanie ci udowodnione, że nie zapiąłeś pasów bezpieczeństwa to obetną ci, aż 100% odszkodowania i nie dostaniesz ani złotówki. Mówi o tym także art. 362 Kodeksu Cywilnego. Nieopłacalny biznes, prawda?Mandat za niezapięte pasy. Bezpieczeństwo czy kara finansowa?


Jeszcze do niedawna wiele osób myślało, że jeśli pasażer nie ma zapiętych pasów to nie zapłaci mandatu. Z tego powodu ludzie zrezygnowali z zapinania pasów w autokarach czy taksówkach. Przepisy w tej kwestii są jednak jasne. Reguluje to art. 39 ust. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zarówno kierujący pojazdem, jak i osoba przewożona ma obowiązek korzystać z pasów podczas jazdy. Co grozi za zlekceważenie tego nakazu? Mandat w wysokości 100 złotych oraz dwa punkty karne. Jeśli kierowca ma zapięte pasy, a pasażer nie to oboje zostaną ukarani mandatem o wysokości 100 złotych, a kierowca otrzyma dodatkowo aż 4 punkty karne.


Jak sam widzisz pasy bezpieczeństwa to nie tylko coś, co zostało stworzone, aby ukarać kierowców czy wlepić im mandat. Mają one określony cel, który zostanie spełniony, jeśli osoby w pojeździe będą z nich korzystać w należyty sposób. Zapnij więc pasy i jedź bezpiecznie!


AKTUALNOŚCI Z NASZEGO BLOGA

Mandat za
brak OC

Data: 2 Listopad 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

Ostatnia
mila

Data: 13 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

CZY TO KONIEC MAŁEGO TRANSPORTU MIĘDZYNARODOWEGO?

Data: 8 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł