BLOG

Ubezpieczenie OC a Assistance – o czym warto pamiętać?
www.DrogowaPomoc.com.pl


Ubezpieczenie OC a Assistance – o czym należy pamiętać?

Data: 3 Luty 2021r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

W pełni poprawne i zgodne z prawem korzystanie z samochodu następuje po wykupieniu odpowiedniej polisy OC. Aby kierowca mógł się poruszać określonym pojazdem, musi zawrzeć ubezpieczenie OC, które będzie stawiać pewien rodzaj zabezpieczenia.Czym jest ubezpieczenie OC?


Każdy pojazd musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej tzw. OC. Zabezpiecza ono sprawcę szkody komunikacyjnej w czasie kolizji bądź wypadku na osobach trzecich. Jest to pewien rodzaj gwarancji bardzo dla nas korzystny. Co ważne, takie ubezpieczenie przypisane jest do konkretnego pojazdu, a nie kierowcy. Więc nie ma znaczenia czy poruszamy się swoim autem, czy samochodem kogoś innego. Ważne, by miało ono aktualną polisę OC. Brak posiadania takiego ubezpieczenia wiązać się będzie z karą finansową. Każdy właściciel pojazdu, który podlega rejestracji, musi zawrzeć taką polisę. Tyczy się to zarówno samochodów osobowych, jak i dostawczych, ciężarowych, autobusów, motocykli, ciągników siodłowych, przyczep, naczep, ciągników rolniczych, motorowerów, pojazdów wolnobieżnych. Wyłączenie stanowią pojazdy wolnobieżne, użytkowane przez rolników w związku z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Co ważne, brak użytkowania danego pojazdu przez określony czas nie zwalnia nas z opłaty tego ubezpieczenia. Jest ono obowiązkowe zarówno podczas codziennej jazdy, jak i w czasie długiego garażowania.Jaki zakres obejmuje, a co jest wyłączone z odpowiedzialności ubezpieczyciela?


Istotną kwestią ubezpieczenia OC jest to, że nie chroni ono nas tylko w czasie dużej kolizji bądź wypadku. Takie ubezpieczenie obejmuje także szkody wyrządzone podczas wsiadania bądź wysiadania z samochodu, załadunku i rozładunku, zatrzymania, parkowania, postoju, garażowania. Są to istotne sytuacje, które mają miejsce każdego dnia, dotyczą praktycznie każdego z nas, a obejmują również szkody wyrządzone nie tylko w trakcie jazdy i przemieszczania się.


Z odpowiedzialności cywilnej wyłączone są zdarzenia, o których warto pamiętać. Zaliczyć do nich możemy: szkody rzeczowe wyrządzone przez kierującego właścicielowi pojazdu, jak również szkody w przewożonych za opłatą ładunkach, przesyłkach bądź różnego rodzaju bagażach, polegające na utracie gotówki, biżuterii, papierów wartościowych itd., a także polegające na zanieczyszczeniu lub skażeniu środowiska.Szkody powstałe na naszym pojeździe


W związku z tym, jakie sytuacje mogą spotkać nas na drodze i nie tylko, warto wykupić nieobowiązkowe ubezpieczenie AC. Ubezpieczenie takie pokryje nam straty, jakie powstaną na naszym pojeździe w czasie różnych sytuacji oraz zdarzeń drogowych. Obejmuje to straty, które powstały z naszej winy. Polisa także może zapewniać ochronę w przypadku utraty samochodu na skutek kradzieży.Ubezpieczenie samochodowe – Assistance


Pomoc techniczna, medyczna, informacyjna, a także prawna udzielana kierowcom, zapewniana jest przez dobrowolne ubezpieczenie Assistance. Ten rodzaj ubezpieczenia, choć nieobowiązkowy, może dać nam wiele korzyści. Wszystko zależy od towarzystwa, w którym zawrzemy umowę, a także od wyboru pakietu, jaki wykupimy. Przy wyborze takiego rodzaju ubezpieczenia jako dodatkowej formy, możemy liczyć na wsparcie m.in. podczas holowania pojazdu ubezpieczonego, a także poszkodowanego, niezależnie z czyjej winy dojdzie do zdarzenia, pomoc przy wymianie koła, naprawę pojazdu po awarii na miejscu zdarzenia, samochód zastępczy po wypadku bądź kradzieży, a także szereg innych opcji w zależności od wyboru zakresu ubezpieczenia Assistance. Co ważne, jeśli posiadasz ubezpieczenie Assistance wystarczy kontakt z ubezpieczycielem, a ten zorganizuje pomoc w związku z zaistniałą sytuacją. Infolinie w ubezpieczeniach działają przeważnie 24 h na dobę 7 dni w tygodniu, co skłania coraz częściej do skorzystania z takiej formy ubezpieczenia i jest ono świetnym dodatkiem do podstawowego i obowiązkowego ubezpieczenia OC. Często ubezpieczenie Assistance stanowi darmowy dodatek do ubezpieczenia OC, ale obowiązuje on przeważnie tylko w przypadku kolizji bądź wypadku. Szerszy pakiet tego ubezpieczenia otrzymamy z pakietem AC. Tam znajdują się szeroko rozwinięte opcje dostępne dla danego użytkownika pojazdu w zależności od jego potrzeb, ilości czasu spędzanego w trasie, a także formy potrzebnego nam ubezpieczenia.


Wszystko zależy więc od nas, ale zakres oferowanych ubezpieczeń jest bardzo szeroki, a dostosowanie jest zależne od naszych indywidualnych potrzeb.


AKTUALNOŚCI Z NASZEGO BLOGA

Mandat za
brak OC

Data: 2 Listopad 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

Ostatnia
mila

Data: 13 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

CZY TO KONIEC MAŁEGO TRANSPORTU MIĘDZYNARODOWEGO?

Data: 8 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł