BLOG

W co musi być wyposażony pojazd pomocy drogowej?
www.DrogowaPomoc.com.pl


Wyposażenie pojazdu pomocy drogowej?

Data: 10 Czerwiec 2021r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

Wyposażenie zwykłego samochodu osobowego to np. trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica. Dodatkowymi gadżetami są rzeczy takie jak: kamizelka odblaskowa, apteczka. Co w przypadku lawety, czyli pojazdu pomocy drogowej? W co musi być wyposażony taki pojazd, aby mógł legalnie poruszać się po jezdni? Odpowiadamy!Wyposażenie pojazdu pomocy drogowej według przepisów


Warunki ustanowione zostały przez Ministerstwo Infrastruktury i zebrane w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych pojazdu i zakresu ich wykorzystania. Wszystkie szczegóły zawarte są w rozdziale 9. Według tego rozporządzenia pojazd samochodowy, który jest przeznaczony do pomocy drogowej, powinien być wyposażony w ostrzegawczy sygnał świetlny. Ma on mieć żółtą barwę i być widoczny z wszystkich stron pojazdu i na odległość co najmniej 150 metrów. Co istotne — światło nie może oślepiać innych kierowców, ponieważ wtedy powodowałoby zagrożenie na drodze.


Z pewnością nie raz widziałeś pojazd pomocy drogowej, czyli lawetę. Ma ona nie tylko naklejki z nazwą firmy, ale i także wyżej wspomniane żółte światło, które informuje innych na drodze, że właśnie transportowany jest pojazd. Nie oznacza to jednak, że laweta jest pojazdem uprzywilejowanym. Jako kierowca nie musisz, choć możesz, ustąpić pierwszeństwa nadjeżdżającej pomocy drogowej.


Każda laweta powinna posiadać kabinę kierowcy oraz nadwozie. Nadwozie konstrukcyjne przeznaczone jest do przewozu uszkodzonych pojazdów. Mowa tutaj oczywiście o miejscu, na którym montuje się np. samochód po wypadku czy kolizji. Takie nadwozie musi być wyposażone w trzy istotne rzeczy, czyli hol, ostrzegawczy sygnał świetlny oraz zestaw świateł. Jeśli coś wystaje poza obrys pojazdu, powinno zostać oznakowane w odpowiedni sposób, za pomocą pasów o barwie na przemian białej i czerwonej.

  • Hol giętki służy do holowania motocykli, a hol sztywny do holowania pojazdu, który ma np. niesprawny układ kierowniczy czy uszkodzone hamulce.
  • Ostrzegawczy sygnał świetlny, jak już wyżej wspominaliśmy, musi mieć żółtą barwę.
  • Kolejna sprawa to kabina kierowcy lub nadwozie, również w żółtym kolorze. Ewentualnie może być one oznaczone żółtym pasem.


Wymagania formalne – pomoc drogowa


Czas na wymagania formalne, czyli zgodne z przepisami.Pojazd musi spełniać wszystkie wymagania, które określone zostały w:

  • Rozporządzeniu Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji, Obrony Narodowej, Finansów oraz Sprawiedliwości z dnia 24 listopada 2004 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów specjalnych i pojazdów używanych do celów specjalnych Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Kontroli Skarbowej, Służby Celnej, Służby Więziennej i Straży Pożarnej (Dz. U. z 2004 r., Nr 262, poz. 2615).
  • Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31.12.2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2003 r., Nr 32, poz. 262 ze zmianami).
  • Dodatkowo jeśli na pojeździe została wykonana zabudowa, musi on posiadać świadectwo homologacji. Sprawę homologacji reguluje art. 68 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 Nr 108, poz. 908 ze zm.).


Co musi posiadać laweta, aby mogła wyjechać na jezdnię?


Zakupiłeś już samochód, który ma służyć ci jak pojazd pomocy drogowej, ale co teraz? Przede wszystkim, zanim wrzucisz ogłoszenie na Facebooka, OLX-a czy stworzysz własną stronę internetową, musisz uzyskać zaświadczenie. Mowa tutaj o zaświadczeniu, które wystawia stacja kontroli pojazdów. Pojazd musi być wolny od wad fizycznych i prawnych, podobnie przyczepa do przewozu pojazdów. Z tego powodu konieczne jest przeprowadzenie badań technicznych w zakresie zmian dopuszczalnej ładowności, masy całkowitej, liczby miejsc czy montażu haka. Po sprawdzeniu dokładnie pojazdu dopuszcza się go do ruchu pojazdu specjalnego zgodnie z ustawą o ruchu drogowym.


Teraz wiesz już wszystko. Podsumowując, wyposażenie twojego pojazdu to krok, którego nie możesz przeskoczyć. Pamiętaj, że chodzi tutaj o bezpieczeństwo i to nie tylko twoje, ale innych uczestników ruchu drogowego, jak i pojazdów, które będziesz przewoził na swojej naczepie. Niedopilnowanie tych istotnych detali może ciągnąć za sobą bardzo przykre konsekwencje. Nie warto więc ryzykować.


AKTUALNOŚCI Z NASZEGO BLOGA

Mandat za
brak OC

Data: 2 Listopad 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

Ostatnia
mila

Data: 13 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

CZY TO KONIEC MAŁEGO TRANSPORTU MIĘDZYNARODOWEGO?

Data: 8 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł