BLOG

Jakie dokumenty należy wozić podczas podróży samochodem?
www.DrogowaPomoc.com.pl


Jakie dokumenty należy wozić ze sobą podczas podróży autem?

Data: 30 Styczeń 2021r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

Szereg udogodnień dla kierowców zostaje wprowadzany raz po razie. Od 5 grudnia 2020 roku nie ma obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy. Te zmiany, choć wydawać mogą się banalne, dla kierowców oznaczają pewnego rodzaju wygodę, a także odciążają od myślenia podczas wybierania się w podróż. Kontrola drogowa, która może nas spotkać, bywa przeważnie stresująca, więc zniesienie obowiązku posiadania dokumentów ma pozytywne znaczenie i pomoże nam uniknąć mandatu za ich brak.Jakich dokumentów nie potrzeba podczas kierowania pojazdem?


Od 1 października 2018 roku wraz z wejściem nowelizacji o ruchu drogowym zniesiono obowiązek posiadana przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia polisy OC. Zniesienie to obowiązuje podczas poruszania się samochodem, jednak nie zwalnia nas od ich fizycznego posiadania. Dowód rejestracyjny będzie potrzebny w dalszym ciągu podczas wykonywania badania technicznego pojazdu, podczas jego sprzedaży czy wyjazdu za granicę. Obowiązek zawierania polisy OC zostaje nadal bez zmian. Ubezpieczanie pojazdów jest wymagane. Zniesienie posiadania przy sobie pokwitowania z zawarcia odpowiedniego OC nie zwalnia nas z jego zawierania.Co z prawem jazdy?


Nowe zmiany, jakie zostały wprowadzone, zwolniły nas także z posiadania przy sobie prawa jazdy. Od 5 grudnia 2020 roku możemy zatem poruszać się i bez tego dokumentu na terenie kraju. To kolejne udogodnienie jest dla nas korzystnym rozwiązaniem. Podczas kontroli przez policję w przypadku braku tego dokumentu dostalibyśmy mandat w wysokości 50 zł. To samo tyczy się dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Kwota w przypadku braku tych trzech dokumentów daje sumę 150 zł mandatu jeszcze w czasach, gdy ich posiadanie było wymagane podczas poruszania się pojazdem. Jeśli jednak chcemy posiadać przy sobie prawo jazdy w innej formie niż plastikowa karta, istnieje możliwość wyrobienia sobie mPrawa Jazdy. Należy wtedy posiadać aplikację mObywatel oraz profil zaufany. Elektroniczne prawo jazdy w postaci aplikacji na smartfon będzie zawierać podstawowe informacje o kierowcy. Znajdziemy tam dane osobowe, numer prawa jazdy, kategorię prawa jazdy, termin ważności oraz zdjęcie. Podkreślamy jednak, że nie jest konieczne jego posiadanie podczas kierowania pojazdem ani podczas kontroli przez policję.Dowód osobisty w czasie podróży samochodem


Kiedy przydarzy się nam kontrola policyjna na drodze, nie ma potrzeby posiadania przy sobie także dowodu osobistego. Policjant poprosi nas o nasze dane osobowe i sprawdzi na ich podstawie ważność uprawnień do kierowania samochodem. Będzie miał także wgląd do naszego zdjęcia i identyfikację naszej osoby. W przypadku, gdy jednak system odmówi posłuszeństwa, skontaktuje się on z oficerem dyżurnym i sprawdzi dane. Kontrola jednak może się wtedy wydłużyć.Jakie dokumenty należy posiadać podczas kierowania samochodem, gdy wybieramy się poza granice kraju?


W przeciwieństwie do zniesienia w Polsce obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego, potwierdzenia posiadania polisy OC, prawa jazdy, dokumenty te poza granicami naszego kraju są wymagane. Każdy z nich musi więc być na wyposażeniu podczas mijania granic naszego państwa. Co ważne, koniecznie należy posiadać także przy sobie dowód osobisty, ponieważ samo prawo jazdy nie jest uznawane za dokument potwierdzający naszą tożsamość. Warto więc pamiętać o tych czterech dokumentach podczas wybierania się samochodem z Polski do innego kraju.W Polsce nie trzeba, za granicą bez zmian


Tak, więc podczas poruszania się samochodem na terenie naszego kraju, nie ma potrzeby posiadania przy sobie dokumentów zarówno dotyczących samochodu, jak i potwierdzających nasze kwalifikacje uprawniające do prowadzenia pojazdów. Wyjazd poza granice naszego kraju i wszystkie dotychczas obowiązujące przepisy posiadania niezbędnych dokumentów pozostają bez zmian.


Pamiętaj, warto upewnić się o obecnie panujących przepisach i obowiązkach, zanim jeszcze wybierzesz się w podróż po Polsce lub poza jej granicami.


AKTUALNOŚCI Z NASZEGO BLOGA

Mandat za
brak OC

Data: 2 Listopad 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

Ostatnia
mila

Data: 13 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

CZY TO KONIEC MAŁEGO TRANSPORTU MIĘDZYNARODOWEGO?

Data: 8 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł