BLOG

OC czy OC+AC – co jest lepszym wyborem?
www.DrogowaPomoc.com.pl


OC czy OC+AC - jaki będzie lepszy wybór?

Data: 28 Kwiecień 2021r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

Jeśli jesteś świeżym kierowcą, który dopiero co kupił swój pierwszy pojazd czterokołowy lub dwukołowy, to pewnie tytułowe pytanie zadałeś sobie już nie jednokrotnie. W tym artykule rozwiejemy wszelkie twoje wątpliwości dotyczące opłacalności wykupienia polisy ubezpieczeniowej dla twojego samochodu lub motocykla. Czytając poniższy tekst, dowiesz się, co to jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej? Czym potocznie zwane OC? Dlaczego jest ono niezbędnym dodatkiem do twojego pojazdu? Czym jest ubezpieczenie Autocasco? Jakie są wady i zalety wykupienia tego typu ubezpieczenia jako dodatku do standardowego OC?Czym jest ubezpieczenie OC?


Ubezpieczenie OC to, w najprostszych słowach, gwarancja zabezpieczenia dla poszkodowanych, którzy ponieśli stratę w mieniu w przypadku uczestniczenia w zdarzeniach drogowych takich jak np. kolizje czy wypadki. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej stanowi ochronę jedynie dla osób, które same w sobie są poszkodowane na wskutek danego zdarzenia. Taka kolizja lub wypadek musi zostać spowodowany przez pojazd osoby ubezpieczonej, a zatem samo OC nie stanowi ochrony dla osoby, która jest sprawcą kolizji lub wypadku w sposób bezpośredni, jedynie jest swego rodzaju “poduszką”, dzięki której sprawca zdarzenia, w którym poszkodowane zostało mienie osób trzecich, nie ponosi pośredniej odpowiedzialności finansowej.


Sprawca kolizji nie musi więc pokrywać kosztów związanych z naprawieniem szkód materialnych, które wyrządził w wyniku zdarzenia. Jeśli jesteś właścicielem pojazdu mechanicznego lub grupy pojazdów to wykupienie ubezpieczenia OC jest twoim ustawowym i prawnym obowiązkiem, za niedopełnienie którego przewidziane są w polskim prawie surowe sankcje i kary. Jako kupujący ubezpieczenie OC, najczęściej będziesz spotykać się z ofertą na okres jednego roku, jednak od tej reguły są odstępstwa i w określonych przypadkach czas trwania ubezpieczenia OC może być krótszy jeśli zdecydujesz się na jedną z jego krótkoterminowych wersji.Dlaczego polisa OC jest obowiązkowa?


Polisa OC jest obowiązkowa przede wszystkim ze względu na panujące obecnie przepisy w Polsce. Mówi o tym ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, która określa jakie są konkretne zasady zawarcia i wykonywania umów dotyczących ubezpieczenia OC. Według czwartego artykuły tej ustawy ubezpieczeniem obowiązkowym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla osób posiadających pojazd mechaniczny za szkody które mogą powstać w wyniku ruchu tych pojazdów ich eksploatacji oraz użytkowania.Czy można jeździć BEZ polisy OC?


Zastanawiasz się co się może stać jeśli nie wykupisz tego ubezpieczenia? Jeżeli nasze niedopełnienie obowiązków jako osoby posiadającej pojazd mechaniczny zostanie wykryte poprzez udział tego pojazdu w zdarzeniu drogowym to pierwszą i zarazem najbardziej dotkliwą dla nas konsekwencją będzie pokrycie z własnej kieszeni szkód materialnych względem osób poszkodowanych podczas takiego zdarzenia.


Natomiast jeśli to, że nie wykupiliśmy obowiązkowego OC zostanie wykryte w wyniku kontroli przeprowadzanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w skrócie UFG to mimo braku naszego udziału w jakiejkolwiek kolizji lub wypadku będziemy musieli opłacić karę finansową. Na wysokość kary wpływa kilka czynników takich jak np.:

 • Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, które wyniesie w 2021 jest to 2800 złotych brutto.
 • Rodzaj pojazdu, czyli np. samochody osobowe, samochody ciężarowe, ciągniki i autobusy lub też inne pojazdy nieujęte w tym zestawieniu.
 • Okres czasu podczas którego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pozostawało nie opłacone


Ile wynosi grzywna za brak OC?

Wiesz już od czego zależeć będzie kara za brak aktualnego OC, ale jakiej wartości grzywny możesz się spodziewać? Za niedopełnienie obowiązków grozi ci:

 • Dla samochodu osobowego – 1120 zł, 2800 zł lub 5600 zł. Kwota zależna jest od tego, jak długo nie posiadałeś OC.
 • Dla samochodu ciężarowego – 1680 zł, jeśli czas zwłoki nie przekroczył trzech dni, 4200 zł, jeśli czas zwłoki wynosił od 4 do 14 dni w danym roku, 8400 zł, jeśli czas zwłoki wynosił ponad 14 dni.

Jak widać za brak ciągłości ubezpieczenia OC zostaniesz ukarany przez UFG już po jednym dniu bez ważnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, a koszty jakie poniesiesz będą przekraczać niejednokrotnie koszt ubezpieczenia OC. Dlatego też zakup ubezpieczenia wydaje się najrozsądniejszą drogą w przypadku posiadania pojazdu mechanicznego.Dlaczego niektórzy płacą mniej za OC?


Zaproponowali ci inne OC niż twojemu ojcu czy ciotce? Zniżki na zakup polisy OC wynikają z wielu czynników, na mniejszy koszt ubezpieczenia mogą liczyć kierowcy którzy:

 • Mają ponad 26 lat życia.
 • Posiadają prawo jazdy przez okres dłuższy niż 3 lata.
 • Wypracowali sobie zniżki na OC i AC przez bezszkodową jazdę podczas bycia objętym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej.

Na zwyżki lub zniżki OC mogą mieć wpływ także aspekty niezwiązane bezpośrednio z naszym przebywaniem na drogach, takie jak:

 • Posiadanie przez nas rodziny i dzieci.
 • Nasz wiek i płeć.
 • Wykonywany przez nas zawód.
 • Nasz stan cywilny.

Oczywiście na koszty otrzymania przez nas polisy OC będzie miał też wpływ pojazd który będziemy chcieli ubezpieczyć i jego parametry, np.:

 • Rok w którym auto zostało wyprodukowane.
 • Model i marka samochodu.
 • Pojemność silnika w jaką wyposażony jest samochód.


Ubezpieczenie AC – czym jest i dlaczego warto z niego skorzystać?


Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne w skrócie AC. W przeciwieństwie do OC nie jest obowiązkowe co  oznacza, że zawarcie umowy na AC zależy tylko od dobrej woli właściciela pojazdu, a w przypadku zaniechania wykupienia polisy z takim ubezpieczeniem nie czekają na nas żadne sankcje czy kary finansowe. W przypadku Autocasco przedmiot ochrony pozostaje taki sam jak w ubezpieczeniu OC, czyli pojazdy zarejestrowane w Rzeczpospolitej Polskiej.Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie Autocasco?


AC można traktować jako swoiste dopełnienie OC, możemy przez to rozumieć, że chroni nas ono w przypadkach w których obowiązkowe ubezpieczenie nie zadziała. Przede wszystkim AC chroni nasz pojazd w przypadkach kiedy sami jesteśmy sprawcami zdarzeń drogowych to znaczy, że jesteśmy chronieni przed ponoszeniem materialnych konsekwencji szkód spowodowanych z własnej winy w samochodzie lub innym pojeździe który prowadzimy. Autocasco gwarantuje wypłatę odszkodowania jeśli uszkodzisz pojazd częściowo lub całkowicie z własnej winy. Poza tym niektóre polisy obejmują także szkody poniesione w wyniku: katastrof naturalnych, aktów wandalizmu czy też kradzieży pojazdu.Co zatem lepiej wybrać OC czy zestaw OC + AC?


Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi brzmiącej tak lub nie. Najlepszą odpowiedzią będzie to zależy, ponieważ jeśli mamy na uwadze jak największe bezpieczeństwo naszego pojazdu to bezkompromisowym rozwiązaniem będzie wykupienie dodatkowej polisy AC da nam to też większy komfort jeśli chodzi o zapewnienie sobie dojazdów do pracy jeśli wybierzemy pakiet z autem zastępczym, poza tym „bronimy się” przed kradzieżą pojazdu lub atakiem ze strony osiedlowych chuliganów co ma dość duże znaczenie jeśli posiadamy drogi i nowy samochód. Jednakże wykupienie polisy AC wiąże się z nieporównywalnie większymi kosztami niż w wypadku wykupu samego obowiązkowego OC. Co za tym idzie jeśli posiadamy tani samochód który będziemy chcieli niebawem sprzedać lub zezłomować to zakup samego OC powinien w zupełności wystarczyć.


AKTUALNOŚCI Z NASZEGO BLOGA

Mandat za
brak OC

Data: 2 Listopad 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

Ostatnia
mila

Data: 13 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

CZY TO KONIEC MAŁEGO TRANSPORTU MIĘDZYNARODOWEGO?

Data: 8 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł