BLOG

Pomyłka podczas tankowania pojazdu – przyjedziemy z pomocą!
www.DrogowaPomoc.com.pl


Pomyłka podczas tankowania pojazdu – skontaktuj się z nami, przyjedziemy z pomocą!

Data: 26 Styczeń 2021r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

Podczas tankowania samochodu na stacji benzynowej nie trudno o pomyłkę. Ciągły pośpiech, częste zmiany pojazdu doprowadzić mogą do zatankowania nie tego paliwa, które powinniśmy. Skutki takiej pomyłki mogą być dla nas bardzo niekorzystne, a wyjazd ze stacji możliwy na lince bądź drągu holowniczym, a nawet autolawecie.Benzyna czy diesel? Jak ustrzec się przed błędem?


Zatankowanie nieprawidłowego paliwa do naszego pojazdu, zdarzyć może się każdemu. Producenci samochodów starają się uniemożliwić pomyłkę, która może pojawić się z naszej strony. Jednym z najczęściej spotykanych zabezpieczeń jest zastosowanie różnych średnic wlewów paliwa. Współczesne samochody benzynowe posiadają mniejszą średnicę wlewów od tych wyposażonych w jednostki diesla. Dla nas oznacza to brak możliwości włożenia rurki pistoletu dystrybutora oznaczonego jako ON do naszego zbiornika pojazdu benzynowego. Odwrotnie działa to natomiast w przypadku jednostki wyposażonej w silnik diesla. Do zbiornika jesteśmy w stanie włożyć pistolet dystrybutora oznaczonego PB95 oraz PB98 ze względu na mniejszą średnicę w stosunku do otworu baku z silnikiem na ropę. Kolejnym elementem informującym nas o paliwie, które mamy zatankować do naszego samochodu, jest nalepka umieszczana na klapce wlewu paliwa. Często także podczas wzięcia do ręki pistoletu z dystrybutora, uruchamiana jest wskazówka głosowa, która informuje nas o rozpoczętym tankowaniu. Wtedy usłyszymy komunikat np. „benzyna bezołowiowa 95, proszę tankować”. Takie udogodnienia w dużej mierze są dla nas ochroną przed pomyłką podczas napełniania zbiornika paliwa.Co zrobić, gdy dojdzie jednak do pomyłki?


Nie da się jednak wszystkiemu w życiu zapobiec. Wlanie złego paliwa do zbiornika naszego samochodu może zdarzyć się także najbardziej doświadczonym osobom. Jak wtedy postępować, aby nie napędzić sobie niepotrzebnych i kosztownych napraw? Wszystko zależy od tego, ile zatankujemy niewłaściwego paliwa. W starszych samochodach, jeśli wlejemy benzynę zamiast ropy i są to nieduże ilości, dolanie diesla może spowodować spalenie mieszanki bez uszczerbku na naszym pojeździe. Jednak, gdy nasz diesel wyposażony jest w pompowtryski czy system Common Rail lepiej nie doprowadzać do próby uruchomienia samochodu, gdyż skutki mogą być dla nas bardzo kosztowne. Te elementy paliwowe w nowoczesnych dieslach są bardzo wrażliwe na jakość odpowiedniego paliwa, nie mówiąc już o próbie zasilenia ich innym paliwem. Koszt naprawy tych części może sięgnąć kilku tysięcy złotych.


Scenariusz z omyłkowym zatankowaniem w przypadku silników benzynowych, a mianowicie wlaniem diesla do zbiornika jest mniej prawdopodobne. W tym przypadku chroni nas większa średnica rurki pistoletu w stosunku do mniejszej średnicy wlewu zbiornika paliwa. W starszych benzyniakach może jednak do takiej pomyłki dojść, gdyż wlewy są większe. Kiedy mała ilość ropy trafiła do zbiornika, a samochód zostanie dotankowany benzyną, nasz pojazd powinien poradzić sobie ze spaleniem tej mieszanki. Możemy odczuwać nierówną pracę silnika oraz ograniczoną moc. Gdy dojdzie jednak do omyłkowego zatankowania nowoczesnego benzyniaka, należy zaprzestać próbie jego odpalania i skorzystać z pomocy odpowiedniej osoby.Oddanie samochodu w ręce specjalisty


Kiedy popełnimy na stacji benzynowej błąd i doprowadzimy do omyłkowego zatankowania pojazdu, a dalsza jazda nim jest niemożliwa, warto skorzystać z naszej pomocy. Jako DrogowaPomoc.com.pl posiadamy autolawety, a nasza dostępność 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu pomoże w rozwiązaniu problemu zawsze i o każdej porze. Jesteśmy do dyspozycji, podjedziemy na wskazaną stację i w bezpieczny sposób zabierzemy samochód w ustalone miejsce lub do naszego warsztatu. Posiadamy także mobilny serwis. Jeśli nie chcesz przewozić samochodu autolawetą albo wolisz uniknąć holowania, nasz serwis zjawi się i dokona odpowiedniego odpompowania źle zatankowanego paliwa, po czym będzie można wlać to odpowiednie i wrócić do dalszej jazdy. Takie rozwiązanie jest często korzystne w podróży, jednak należy pamiętać, aby nie odpalać samochodu i nie doprowadzić do zassania złej mieszanki paliwowej przez silnik. Cała procedura zajmie kilka minut po naszym przyjeździe i pomoże uniknąć niepotrzebnych kosztów.


Istnieje zatem wiele możliwości na rozwiązanie problemu, który może zdarzyć się każdemu bez względu na wiek i doświadczenie za kierownicą. Nie należy jednak się załamywać, a odpowiednio dobrana reakcja pomoże w uniknięciu nawet kilkutysięcznych kosztów polegających na kompleksowej naprawie.


Warto zatem poczekać na stacji, unikać uruchomienia pojazdu i skorzystać z wykwalifikowanej pomocy, mobilnego serwisu, usługi holowania bądź autolawetowania pojazdu przez nasz zakład DrogowaPomoc.com.pl!


AKTUALNOŚCI Z NASZEGO BLOGA

Mandat za
brak OC

Data: 2 Listopad 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

Ostatnia
mila

Data: 13 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

CZY TO KONIEC MAŁEGO TRANSPORTU MIĘDZYNARODOWEGO?

Data: 8 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł