BLOG

Jakie są twoje obowiązki jako sprawcy kolizji?
www.DrogowaPomoc.com.pl


Co należy do Twoich obowiązków jako sprawcy kolizji?

Data: 16 Luty 2021r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

Na trasie łatwo się pogubić, zapatrzeć. Nie raz wracamy z pracy zmęczeni, oczy nam się zamykają i marzymy już tylko o położeniu się do łóżka czy na kanapę. Niestety tego typu rzeczy mogą spowodować kolizję drogową. Czasem wystarczy chwila nieuwagi i tragedia gotowa. Nie tylko nasz samochód jest uszkodzony, ale i ten drugi czy nawet i ten trzeci. Co robić? Policja? Pomoc drogowa? Laweta? Holowanie? Odpowiadamy!


Według Policyjnego raportu rocznego sporządzonego przez Komendę Główną Policji, Biuro Ruchu Drogowego w 2019 roku w Polsce  z winy kierujących pojazdami powstały 26 534 wypadki (co stanowi 87,6% ogółu). W wyniku tych zdarzeń śmierć poniosło 2 226 osób (76,5%), a 31 910 zostało rannych (89,9 %). Głównymi przyczynami wypadków było: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – 7 252 wypadki,  niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – 6 268 wypadków, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych – 2 924 wypadki.


źródło: https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy
Czym jest kolizja drogowa?


O różnicy pomiędzy kolizją a wypadkiem uczyliśmy się już na egzaminie na prawo jazdy. W sytuacjach stresowych, kiedy jesteśmy zdenerwowani i roztrzęsieni potrafimy zapomnieć jak się nazywamy, a co dopiero co robić w przypadku stłuczki z drugim samochodem. Należy jednak zebrać się w sobie, postarać się uspokoić i postępować zgodnie z przepisami.


Kolizja to zdarzenie na drodze, które pociągnęło za sobą straty materialne. Wypadek jest wtedy, gdy jeden z uczestników zdarzenia jest poszkodowany i wymaga interwencji pogotowia ratunkowego. Ważny jest także fakt, że jeden z uczestników powinien doznać obrażeń ciała powodujących naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające powyżej 7 dni, aby mówić o wypadku.
Jestem sprawcą wypadku – co dalej zrobić?


Tak naprawdę w przypadku kolizji powinno się przestawić samochody na pobocze. Zgodnie art. 44 ust. 1 pkt. 3  Prawa o ruchu drogowym macie obowiązek niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego. Może okazać się to niemożliwe, jeśli samochody są mocno poszkodowane. Wtedy należy postępować tak, jak przy wypadku. W przypadku wypadku, gdy jeden z uczestników jest poszkodowany, absolutnie nie wolno ci przestawiać samochodu. Wtedy twoją pierwszą czynnością powinien być telefon pod numer alarmowy 112, a także i ustawienie trójkąta ostrzegawczego oraz włączenie świateł awaryjnych.
Kto jest sprawca wypadku? Co zrobić w przypadku kolizji?


Oczywiście w niektórych sytuacjach winnego bardzo łatwo wskazać. Jeśli jednak nie jesteś pewien czy wina leży po twojej stronie, lepszym rozwiązaniem będzie telefon na Policję. Oczywiście ryzykujesz mandatem, ale może okazać się, że wina leży po stronie drugiego kierowcy. W przypadku, w którym jesteś pewien, że to ty spowodowałeś kolizję masz trzy wyjścia:


 • wezwanie policji na miejsce
 • spisanie oświadczenia
 • dogadanie się “na gębę”Czy dogadanie się “na gębę” ma sens?


Wielu kierowców zamiast oświadczenia o kolizji, wyciąga z kieszeni portfel i proponuje poszkodowanemu określoną kwotę. Może to być 200 złotych, może to być 500 złotych. Oczywiście ma to sens, o ile faktycznie wiesz, ile kosztować cię będzie naprawa. Niestety sam uszkodzony reflektor to nie jedyny problem. Może szybko okazać się, że poza lampą ucierpiało coś, czego gołym okiem nie widać lub czego nie zauważy laik. Wtedy szukasz wiatru w polu. Tak naprawdę będziesz musiał pokryć koszty samodzielnie.
Oświadczenie o kolizji


Oświadczenie o kolizji to dokument, który oddaje się do ubezpieczalni, aby z OC sprawcy wypadku wypłacone zostało odszkodowanie dla poszkodowanego. Wzór takiego dokumentu znajdziesz w sieci. Warto go sobie wydrukować, nawet w kilku kopiach i wozić ze sobą w samochodzie.Jeśli nie posiadasz przy sobie takiej kopii, możesz napisać to samodzielnie odręcznie, jednak aby papierek był „ważny” musi zawierać określone informacje:


 • dane kierowców (imię, nazwisko, pesel, adres);
 • dane właścicieli pojazdów, jeśli są inne, niż dane kierowców (imię, nazwisko, pesel, adres);
 • dane samochodów (numer rejestracyjny, numer VIN, marka, model, typ samochodu);
 • numer polisy OC i nazwa zakładu ubezpieczeń;
 • data, godzina, miejsce zdarzenia;
 • krótki opis okoliczności w jakich doszło do kolizji + ew. rysunek;
 • informacje o zniszczeniach (obu pojazdów);
 • dane świadków (jeśli są);
 • podpisy czytelne uczestników kolizji;Czego nie wolno ci zrobić jako sprawcy kolizji?


Wiesz już co robić, w przypadku kolizji, ale co może skończyć się dla ciebie tragicznie? Przede wszystkim nie uciekaj. Co jeśli stukniesz samochód np. na parkingu? Masz obowiązek pozostać na miejscu zdarzenia i powiadomić poszkodowanego o kolizji. Najlepszą opcją jest poczekanie, aż kierowca wróci na miejsce. Częstą praktyką jest także zostawienie za wycieraczką karteczki z krótkim opisem tego, co się wydarzyło i danymi kontaktowymi.  Musisz jednak pamiętać, że kierowca samochodu ma prawo wezwać na miejsce policję i wtedy może zostać to potraktowane jako próba uniknięcia odpowiedzialności i opuszczenie miejsca zdarzenia.


Po tym, gdy poszkodowanemu zostanie wypłacone odszkodowanie z twojego ubezpieczenia OC, tobie zostaną zwiększone składki. W następnym roku na pewno zapłacisz więcej niż w poprzednim. Jeśli posiadasz ubezpieczenie AC naprawisz pojazd z odszkodowania, a jeśli nie – z własnej kieszeni. Pamiętaj, że jeśli pojazd nie nadaje się do dalszej jazdy po kolizji drogowej, twoim obowiązkiem jest wezwanie pomocy drogowej.


Teraz wiesz już co robić w przypadku w którym na drodze dojdzie do kolizji. Pamiętaj, że aby uniknąć takich sytuacji, warto dobrze się wyspać. Jeśli jeździsz do pracy codziennie, zmieniaj sobie od czasu do czasu trasę nawet jeśli oznacza to zrobienie dodatkowych kilometrów. Im bardziej przyzwyczajasz się do danej trasy, tym mniejszą uwagę zwracasz na to co robisz. Jeśli odczuwasz zmęczenie lub rozkojarzenie – zajedź na stację benzynową. Kup sobie kawę, odpocznij chwilę, napij się wody. Szerokiej i bezpiecznej drogi!


AKTUALNOŚCI Z NASZEGO BLOGA

Mandat za
brak OC

Data: 2 Listopad 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

Ostatnia
mila

Data: 13 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

CZY TO KONIEC MAŁEGO TRANSPORTU MIĘDZYNARODOWEGO?

Data: 8 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł