BLOG

Kolizja podczas holowania? Kto odpowiada? Kiedy warto skorzystać z autolawety?
www.DrogowaPomoc.com.pl


Kolizja podczas holowania? Kiedy warto skorzystać z autolawety i kto odpowiada?

Data: 8 Luty 2021r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

Jest wiele sytuacji, w których proces holowania musi zostać zastosowany. Czasami jest to najkorzystniejsza, a często nawet jedyna forma przetransportowania pojazdu w wyznaczone miejsce. Podczas holowania warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, których obowiązkowo należy przestrzegać, aby dokonać prawidłowego przewozu pojazdu. Zdarzają się jednak czasem również takie sytuacje, w których w jednej chwili dochodzi do kolizji. W związku z tym, zanim przystąpimy do tej czynności, warto poznać obowiązujące przepisy oraz częste skutki prawne.Czym jest holowanie? Na czym polega?


Holowanie to jedna z form transportowania uszkodzonego pojazdu. Jest to metoda ekonomiczna i często wybierana przez kierowców. Warto jednak pamiętać, że osoba holująca powinna posiadać uprawnienia do kierowania pojazdem oraz znać wcześniej wspomniane przepisy i obowiązki z tym związane. Holowanie polega na ciągnięciu uszkodzonego samochodu na lince holowniczej lub drągu holowniczym. Ponadto holowanie nie może obejmować więcej niż jednego pojazdu, z zachowaniem odpowiedniej prędkości – maksymalna dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym wynosi 30 km/h, a poza obszarem zabudowanym to prędkość 60 km/h – oraz z przestrzeganiem podstawowych zasad samego oznakowania pojazdu. W związku z tym warto skorzystać z usług pomocy drogowej. Specjaliści w swojej branży doskonale znają wszelkie obowiązujące zasady oraz są przygotowani na wiele rozwiązań.Holujący czy holowany? Kto odpowiada podczas kolizji?


Często pomimo zachowania wszelkich środków ostrożności zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do kolizji. W sytuacji, gdy uszkodzony pojazd jest przytwierdzony do samochodu holującego i dojdzie to nieszczęśliwego wypadku, za szkody odpowiada właściciel pojazdu holującego. Nieodpowiednie spięcie czy przytwierdzenie pojazdu holowanego do holującego może skutkować także uderzeniem w tył pojazdu holującego. W takiej sytuacji także nie można liczyć na odszkodowanie z ubezpieczenia OC. Jak wynika z ogólnych przepisów, najczęściej osobą odpowiedzialną za nieszczęśliwe zdarzenie jest kierowca holujący inny pojazd, w wielu przypadkach również bez względu na to, czy to jest jego wina, czy też nie. Wszystkie te sytuacje wskazują na to, że podczas konieczności skorzystania z usług holowania warto wybrać doświadczenie DrogowaPomoc.com.pl i ze spokojną głową odholować uszkodzony pojazd. Często jest tak, że podczas uszkodzenia auta pojawiają się nerwy, złe samopoczucie oraz nieoczekiwana zmiana planów, dlatego lepiej nie zaprzątać sobie dodatkowo głowy organizowaniem holowania przez znajomych czy rodzinę. Warto zadzwonić po pomoc drogową i skorzystać z profesjonalnej oferty.Kiedy warto transportować uszkodzony pojazd lawetą?


Należy pamiętać, że jadąc autostradą, nie można wykonywać holowania, a jedynie skorzystać z usług lawety. W takiej sytuacji bezwzględnie należy wezwać pomoc drogową i zamówić usługę. Jeśli poruszasz się innymi drogami, także powinieneś zapoznać się z podstawowymi informacjami w przypadkach zakazu holowania. Najczęściej dotyczy on samochodów z automatyczną skrzynią biegów, pojazdów z napędem hybrydowym lub elektrycznym, a także z zawieszeniem pneumatycznym oraz hydropneumatycznym. Jeśli któryś z przypadków dotyczy właśnie Ciebie, koniecznie skorzystaj z naszej oferty lawetowania. Jako DrogowaPomoc.com.pl dowieziemy Twój samochód w wyznaczone miejsce. Oferujemy także dowiezienie uszkodzonego pojazdu do naszego warsztatu samochodowego wraz z wykonaniem kompleksowej naprawy.Jeśli podczas przemieszczania się Twój samochód ulegnie awarii, zadzwoń do nas i skorzystaj z usług pomocy drogowej!


AKTUALNOŚCI Z NASZEGO BLOGA

Mandat za
brak OC

Data: 2 Listopad 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

Ostatnia
mila

Data: 13 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł

CZY TO KONIEC MAŁEGO TRANSPORTU MIĘDZYNARODOWEGO?

Data: 8 Sierpień 2022r.
Autor: DrogowaPomoc.com.pl

zobacz artykuł